اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

کشف سنگ‌نگاره‌های تاریخی در تربت حیدریه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تربت حیدریه گفت: تعدادی سنگ‌نگاره تاریخی در بخش کدکن تربت حیدریه توسط اعضای انجمن میراث فرهنگی شناسایی شد.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، علی محمدی گفت: نقوش حکاکی شده که در طرح و اندازه‌های مختلف می‌باشد، بیشتر نقش‌های حیوانی به‌ویژه بزکوهی می‌باشد که احتمالاً نمایش صحنه‌ای از یادمان شکار باشد.

 وی خاطر نشان کرد: تعیین تاریخ دقیق برای چنین آثاری مشکل است ولی با توجه به نظریات کارشناسان و مقایسه با سایر آثار مشابه احتمالاً قدمت آنها مربوط به دوران پیش از تاریخ (حدود ۳۰۰ ق. م) تا دوران اسلامی باشد.

محمدی تصریح کرد: سنگ‌نگاره‌ها بستر به وجود آمدن حروف رمزی، خط، زبان، تاریخ، اسطوره، هنر و فرهنگ گذشتگان است و نقش بز کوهی که بیشترین نقوش این سنگ‌نگاره‌ها را شامل می‌شود برگرفته از تجربیات عینی باورها، اعتقادات و نگرش پیشینیان به محیط زیست است و این نقوش بی ارتباط با آداب و روسوم و نوع زندگی گذشتگان نیست.

شایان ذکر است نقش بز کوهی در اصطلاح باستان‌شناسی نماد آب، زایندگی، فراوانی نعمت و محافظت است که نشان دهنده این است که احتمالاً این محل جایگاهی مقدس جهت اجرای آئین‌های خاص بوده است.

پایان پیام

کد خبر : 28262

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=28262

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.