اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

نامدارترین شاعر اتحاد شوروی درگذشت

یوگنی یفتوشنکو، شاعر نسل زجردیده‌ای است که پس از مرگ استالین به باز شدن جامعه امید داشت، این شاعر بزرگ روز شنبه در ۸۳ سالگی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی بنا به گزارش تلویزیون دولتی روسیه، یفتوشنکو روز شنبه (اول آوریل) در بیمارستانی در شهر تولسا در ایالت اوکلاهومای آمریکا درگذشت. شاعر بزرگ هنگام مرگ ۸۳ سال داشت.

ولادیمیر پوتین در اطلاعیه‌ای مرگ یفتوشنکو را به خانواده‌اش تسلیت گفت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین درباره او گفت: «یفتوشنکو شاعری بزرگ بود و میراث او بخشی از فرهنگ روس باقی خواهد ماند».

شاعر دوران استالین‌زدایی

یوگنی یفتوشنکو پس از مرگ استالین و افشای جنایات هولناک او به شهرت رسید. او در شعرهایی خطابه‌وار به وجه غیرانسانی کیش شخصیت حمله کرد، آن را عین وحشیگری و بربرمنشی دانست.

یفتوشنکو شعرهای خود را معمولا با لحنی خطابی، مطابق سنت مایاکوفسکی، برای انبوه جمعیت در استادیوم‌های ورزشی تلاوت می‌کرد.

یفتوشنکو از برنامه‌های تنش‌زدایی دوران خروشچف و سپس از شفافیت دوران گارباچف و عادی‌سازی رابطه با غرب حمایت می‌کرد.

در شب دراز اختناق اتحاد شوروی (سابق) یفتوشنکو با این‌که همواره از ایمان خود به آرمان سوسیالیسم سخن می‌گفت از سرکوب و خفقان در کشور انتقاد می‌کرد و به گروه‌های ناراضی نزدیک بود.

در بررسی کارنامه نظام انقلابی، بر کمبودهایی انگشت می‌گذاشت که دستگاه سانسور آنها را چونان صدای متفاوت شعر ارزیابی و در نتیجه به دیده اغماض نگاه می‌کرد. بر این سیاق در شعرش گفته بود: کشته شدن بیش از ۲۰ میلیون از مردم خلق‌های شوروی تنها به خاطر هجوم وحشیانه ارتش نازی نبود، بلکه تا حد بیشتری به خاطر جهل و بلاهت شخص استالین این رهبر کبیر خلق بود که با تفرعن (طغیان) فرماندهی ارتش را به دست گرفته بود بی آن که از فنون رزمی چیزی بداند.

یفتوشنکو از فروپاشی سیستم اتحاد شوروی ابراز خرسندی کرد. در عین حال او در سال‌های اخیر از رواج ارزش‌های مصرفی و مک‌دونالدی شدن جامعه روسیه انتقاد می‌کرد.

یفتوشنکو از سال ۱۹۹۲ به عنوان استاد مهمان در دانشگاه تولسا ادبیات روسیه تدریس می‌کرد.

پایان پیام

 

لینک کوتاه: https://golvani.ir/?p=38841

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.