مطالب مرتبط

6 دیدگاه

 1. مجاهد

  درمتن خود خبر اصولی علمی نهفته ست ک اصل استفهام خبر برای نگارنده رازیرسؤال میبرد… یعنی بزبان ساده تر: «خودش ٬ خودشو محکوم میکنه»
  ۱)ایا هرقوم ایرانی یک زبان دارند؟
  ۲)نقشه متعلق به پراکندگی زبان های ایران است یا لهجه ها وگویش ها…؟؟
  ۳)مینجایی و لکی وبختیاری لهجه اند گویش اند یا زبان؟؟
  ۴)ایازبان مادری درقالب تعریف علمی زبان می گنجد؟؟”
  زبان عبارتست از یک نظام صوتی قراردادی که بوسیله دستگاه گفتار آدمی تولید می شود و افراد جامعه آن را برای ارتباط با یکدیگر به کار می برند .

  هر زبان در طول تاریخ تحت تاثیر عوامل جغرافیایی ، فرهنگی ، برخورد زبانها و… دستخوش دگرگونی های فراوانی می شود که در نتیجه گونه ها و صورتهای متفاوتی از آن پدیدار می شود . این گونه ها و صورتهای مختلف را.
  « لهجه »و« گویش» می نامند .

  «لهجه» صورت تغییر یافته ای از یک زبان است که برای سخنگویان آن زبان قابل فهم باشد . لهجه ها معمولا تنها تفاوتهای آوایی وواژگانی ( و کمتر دستوری ) با یکدیگر دارند.

  «گویش » صورت تغییر یافته ای از یک زبان است که برای سخنگویان آن زبان قابل فهم نباشد . گویش ها علاوه بر تفاوتهای آوایی و واژگانی تفاوتهای دستوری با یکدیگر دارند . “البته حد واقعی یه گویش و لهجه دقیقا معلوم نیست .

  مثلا «ترکی استانبولی »نسبت به فارسی معیار یه «زبان »هست .
  اما «ترکی آذری» نسبت به فارسی معیار یک «گویش »هست .
  ترکی استانبولی نسبت به ترکی آذری یه گویش هست . چون یه نوع ترکیه . اما همدیگرو درک نمیکنن .
  لری که تو ایلام صحبت می شه نسبت به لری که تو استان خودمون صحبت می شه یه لهجه به حساب می آد چون فقط از نظر آوایی و کمی واژگانی با هم فرق دارن .
  اما هر دوی اینها نسبت فارسی معیار گویش هستن . چون اصلا ممکنه همدیگررادرک نمی کنیم.

  مثلا یکی که تو چهارمحال لری حرف می زنه نسبت به فارسی معیار گویش حساب می شه.
  اما اگه بیاد تهران و فارسی حرف بزنه دیگه فقط لهجه محسوب میشه برای ما.

  پاسخ
 2. منوچهر استرابادی

  بنده از مازندرانی های گرگانم و حدود دو دهه است که ساکن خرم اباد هستم و این عمل خبرگزاری مهر را محکوم می کنم.
  زنده باد اقوام ایرانی

  پاسخ
  1. امیرحسین

   خوشحالم که در بین مازندرانی ‌های گلستان افرادی مثل شما هستند. من هم از مازندرانیها بی هستم که چهل سال در شاهرود زندگی می‌کنم.

   پاسخ
 3. ترکمن

  پس ترکمن صحرا کجاست تو نقشه نیست

  پاسخ
 4. امیرحسین

  با سلام و درود این مقاله‌ی خبرگزاری مهر خیلی غلط داره برای نمونه چند روستای کرد زبان در مازندران رو که از نظر آماری خیلی کم هستند نشون داده ولی بلوچهای گلستان که جمعیتشون فقط در خود گرگان در انتخاب نماینده مجلس تاثیرگذار هست رو نیاورده یا ترکمنها رو نه به عنوان ترک نشون داده و نه به عنوان یک زبان مستقل یا قشقایی‌ها رو آذری شمرده که خنده داره چون قشقاییها ترک هستند ولی آذری نیستند و نویسنده‌اش معنی آذری رو نمیدونه که آذری فردی منسوب به آذربایجان را گویند و آذریها ترک هستند ولی هر ترکی آذربایجانی یا آذری نیست ترکها گستردگی قابل ملاحظه‌ای دارن و در ۱۴ کشور مثل ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان ، آذربایجان و حتی تاجیکستان و افغانستان زندگی می‌کنند و در هر جا که هستند زبانشون رو با وجود نداشتن خط نگهداشتند. ولی به راستی اینکه چگونه لرها رو نشمرده خدا می‌دونه که چه دردی در دل داشته چون هرگز با عقل جور در نمیاد که جمعیتی با گستردگی در ۳ استان به طور کامل لر(لرستان،کهکیلویه و بویراحمد،چهارمحال و بختیاری) در چهار استان به صورت جمعیت قابل ملاحظه‌ای از آن استان (خوزستان، فارس،ایلام و کرمانشاه) و در استان اصفهان هم به صورت مهاجران قابل ملاحظه‌ و در استان همدان هم در شهرستان ملایر فراموش شده باشند

  پاسخ
 5. مهدی

  زنده باد قوم بزرگ بختیاری و لر قدیمی ترین قوم ها در تاریخ با شکوه ایران

  پاسخ

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به پایگاه خبری می باشد. | طراحی و پشتیبانی فنی توسط پشتیبان وردپرس