اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

اولویت وزارت ارتباطات ایجاد اشتغال است

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم در نشست با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره برنامه های خود گفت: اولویت ما استفاده از فرصت انقلاب دیجیتال با هدف اصلی دستیابی به اشتغال است.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، جلسه امروز (سه شنبه) کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیران پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، اموراقتصادی و دارایی و امور خارجه تشکیل شد.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست، اعلام کرد: هدف ما ایجاد اشتغال در بخش فناوری اطلاعات است و باید با نگاه توسعه ای و توجه به خطوط قرمز کشور این موضوع را مورد توجه قرار داد در این باره نیازمند حمایت ویژه مجلس به ویژه کمیسیون اجتماعی برای توسعه کسب های کارهای اینترنتی هستیم.

«محمدجواد آذری جهرمی» یادآوری کرد: دولت یازدهم نگاه ویژه ای به توسعه فناوری اطلاعات داشت و کف رشد شاخص های توسعه ای ۱۰ برابر شد و پهنای باند که قبل از فعالیت اینجانب حدود ۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه بود، بعد از ۱۶ ماه به ۱۰۰گیگابیت رسید.

وی ادامه داد: پهنای باند داخی کشور در سال ۱۳۹۲، ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه بود و زمانی که مدیرعامل شدم این میزان به چهار هزار مگابیت رسیده بود و امروز به یک هزار و ۴۰ گیگابیت رسیده است.

آذری جهرمی افزود: سهم پهنای باند هر ایرانی در گذشته ۹ دهم کیلوبیت بود و اکنون به ۹ کیلوبیت اینترنت رسیده است.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات اجتماعی بحث اشتغال است که در سال ۱۳۹۴، ۵۰ هزار اشتغالزایی و در سال ۱۳۹۵، ۱۰۰ هزار اشتغالزایی در بخش آی.سی.تی صورت گرفت که امروزه اثر آن را در زندگی مردم مشاهده می کنیم؛ مانند سرویس هایی حمل ونقل که امکان توسعه آن وجود نداشت مگر با در دسترس بودن گوشی های هوشمند و نسل سه و چهار اینترنت.

وزیر پیشنهادی ارتباطات دولت دوازدهم یادآور شد: در چهار سال بعد باید از این فضا استفاده کنیم و خود را به استاندارد جهانی در زمینه اشتغال در بخش فناوری اطلاعات برسانیم؛ در برنامه دولت که به مجلس ارایه کرد ایجاد ۹۰۰هزار شغل تعهد شد که ۱۰۰هزار مورد آن مربوط به وزارت ارتباطات است.

به گفته وی، ۱۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی به بخش فناوری اطلاعات و کامپیوتر اختصاص دارند.

جهرمی  یادآور شد: اصلاح نظام های حقوقی و نظام های حریم خصوصی و جلب اعتماد مردم به سرویس های داخلی کشور از موضوعاتی است که به حمایت مجلس نیاز دارد.

وی  گفت: دولت توانست پس از ۱۲ سال عقب ماندگی، شبکه ملی اطلاعات را متناسب با تعریفی که در قانون آمده است، راه‌اندازی کند و مردم اثرهای آن را مانند گسترش اینترنت با توسعه زیرساخت‌ها لمس کرده‌اند.

آذری جهرمی تاکید کرد شبکه ملی اطلاعات به معنای توسعه فضای مجازی با حاکمیت جمهوری اسلامی است، همان طور که در فضای حقیقی سهمی در مدیریت دنیا داریم باید سهمی نیز در فضای مجازی جهان داشته باشیم اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم سهم خود را به دست آوریم و همچنان در آغاز راهیم.

وی افزود: عده‌ای معتقدند شبکه ملی اطلاعات معنای محدودسازی می‌دهد و به دنبال تخریب این دستاورد ملی هستند اما باید شبکه ملی اطلاعات را سراسر توسعه و سهم‌خواهی ما از اقتصاد فناوری اطلاعاتی دنیا دانست.

به گفته وی، فناوری ‌های نوین در دنیا انقلابی عظیم به پا کرده‌اند بنابراین به این انقلاب دیجیتالی به منظور توانمندسازی کشور و بهره‌برداری از آن در سرفصل های برنامه‌ها برای وزارت ارتباطات به چشم فرصت نگریستیم و شیوه های بهره‌برداری از فرصت‌های فوق را به صورت عوامل اقتصادی در برنامه آورده‌ایم.

ایجاد سالیانه ۱۰۰ هزار شغل از طریق فضای مجازی 

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم با اشاره به برنامه دولت در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: طبق این برنامه ۱۰۰ هزار شغل از ۹۰۰ هزار شغلی که دولت باید در سال ایجاد کند در بخش فناوری اطلاعات است. به همین دلیل توسعه کسب و کار خرد اما پایدار در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات قرار دارد؛ زیرا همین مشاغل نوپا حاکمیت در فضای مجازی را در دست خواهند گرفت.

وی تاکید کرد صفحه‌ای در فیس بوک ندارد؛ نه به دلیل ممنوع بودن آن بلکه به این دلیل که این فضا مشتری و مخاطب خود را از دست داده است.

آذری جهرمی همچنین درباره اینکه آیا با فیلترشکن وارد شبکه مجازی توییتر می‌شود یا خیر به مزاح گفت: ما هم مثل شما از امکانات همسایه مان در این رابطه استفاده می‌کنیم و حدود روزانه نیم تا یک ساعت نیز در شبکه تلگرام هستیم.

وی گفت: یکی از دلایل شخصی قبول حضور در کابینه دولت دوازدهم، فعال کردن جمع دیپلماسی توییتری دولت است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: مدیران تلگرام تاکنون همکاری‌های لازم را درباره خط قرمزهای فرهنگی ایران داشته‌اند بنابراین لزومی بر فیلتر آن وجود ندارد.

آذری جهرمی تاکید کرد از آنجا که فیلتر توییتر به تصمیم ما صورت نگرفته است ما نیز نمی‌توانیم درباره رفع آن تصمیم بگیریم.

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم تصریح کرد: فیلتر توییتر تصمیم و سیاست کلان نظام است؛ اما مذاکره با مدیران این سرویس‌دهنده‌ها برای پیگیری خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران تنها کاری است که از دست ما بر می‌آید. البته مدیران توییتر نیز برای این مذاکره اعلام آمادگی کرده‌اند و اگر نتیجه این مذاکرات مورد قبول جمع تصمیم گیران کشور قرار بگیرد که چه بهتر اما اگر مورد قبول واقع نشود تلاش بیشتری خواهیم کرد.

وی تاکید کرد جلب اطمینان مردم و ایجاد شفافیت برای آن‌ها بسیار مهم است زیرا اگر اعتمادی نباشد کسب و کاری در فضای مجازی شکل نخواهد گرفت که شرایط کنونی نیز محصول همین امر است. در شرایط کنونی کسب و کار در فضای مجازی به دلیل اعتماد اندک مردم با رونق خوبی برخوردار نیست؛ بنابراین به دنبال افزایش اعتماد جامعه به حاکمیت با همراهی سه قوه و رفع موانع موجود بر سر راه کسب و کار اینترنتی هستیم.

پایان پیام

کد خبر : 50196

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=50196

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.