اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

زمستان کابوس جنگل‌های بلوط زاگرس

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، فصل سرد زمستان کابوس جنگل‌های بلوط زاگرس است. با خشک‌شدن درختان، هجوم اره به دستان و تبر به دوشان به سمت درختان بلوط آغاز می‌شود. بریدن درختان با حیله‌ها و روش‌های مختلف و برای اهداف متفاوتی انجام می‌شود. سودجویانی هستند که برای تهیه زغال بلوط که ذغال مرغوبی هم است، به‌صورت گسترده اقدام به قطع درختان می‌کنند. قاچاق چوب و زغال در استان‌های زاگرس‌نشین تجارت پرسودی است و افراد زیادی به آن مشغول هستند.

محلی‌های همسایه با جنگل هم در این تخریب سهیم هستند. اما تفاوتی که با قاچاقچیان این است که احتیاج به تهیه سوخت و هیزم آنها را مجبور به استفاده از چوب‌های جنگلی می‌کند.

سال‌هاست که از تامین سوخت برای روستاییانی که در میان جنگل‌ها زندگی می‌کنند می‌شود، ولی تاکنون حرف‌ها و مصوبات رنگ واقعیت به خود نگرفته‌اند.

بریدن درختان جنگلی، زاگرسِ بیمار را بیشتر به سوی نابودی می‌کشاند و در این میان کمبود نیروی انسانی و محافظت نکردن از جنگل‌ها دست سودجویان را باز گذاشته است.

قطع درختان بلوط کهنسال د رروستای صیدنر بخش سپیددشت لرستان

قاچاقچیان چوب و زغال، کمر به نابودی زاگرس بسته‌اند ولی هیچ تغییری در وضعیت حفاظتی مناطق جنگلی صورت نگرفته است. اگر هم از مسئولان محیط زیست کشوری و استانی در مورد دلیل این سهل‌انگاری‌ها و استخدام نکردن نیروهای بیشتر سوال شود، بهانه تکراری کمبود مالی را پیش می‌کشند. احتمالا این بهانه‌ها و سهل‌انگاری‌ها تا آنجا پیش برود که دیگر نشانی از جنگل‌های زاگرس باقی‌ نماند و مدیران هم دیگر دغدغه جواب دادن به این سوالات را ندارند.

پایان پیام

گزارش: محمد پورخداداد

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=73716

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.