اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

حراست هر ۱۲ هزار هکتار توسط یک محیط‌بان در کشور

اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین اعلام کرد: حراست هر ۱۲ هزار هکتار توسط یک محیط‌بان در کشور

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، سرهنگ جمشید محبت‌خانی در سفر به قزوین جهت افتتاح پایشگاه محیط زیست در دشت الله‌آباد قزوین در خصوص مشکلات محیط‌بانی گفت: در حال حاضر حدود ۱۷ میلیون هکتار اراضی حفاظت شده تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در سطح کشور داریم.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: باید برای افزایش محیط بانان اقدام کنیم تا نیازها برطرف شود و بتوانیم شرایط را بهبود بخشیم.
وی از تصویب نظام آموزش یگان حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت: در گذشته برخی از مشکلات محیط‌بانان دربرخورد با شکارچیان ناشی از عدم آموزش آنان بود که در این راستا نظام آموزش یگان حفاظت محیط زیست تصویب شد.

محبت‌خانی تصریح کرد: در این نظام آموزشی طولی محیط‌‌بانان در هر چهار سال آموزش و در ازای دریافت گواهی آموزشی هم ارتقاء درجه و هم حق درجه دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۴۰۰ نفر به عنوان محیط‌بان آموزش دیده‌اند، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال نیز حدود ۴۰۰ نفر دیگر آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت.

وی با اشاره به تهدیدات محیط‌بانان گفت: بیشترین تهدید محیط بانان مباحث تیراندازی از سوی شکارچیان است چون این افراد از سلاح گرم استفاده می کنند و در جاهایی که با محیط بانان برخورد می شود تیراندازی می کنند و با این تهدید روبرو هستند.

محبت‌خانی تصریح کرد: در بررسی‌ها مشخص شده که اگر محیط بانان جلیقه ضد گلوله داشتند تعداد زخمی و شهدا به حداقل می رسید که نسبت به تامین برخی تجهیزات امنیتی اقدام شده است و در هفته آینده تعداد ۵۰۰ جلیقه ضد گلوله تهیه و تا پایان امسال این وسایل به همراه تعدادی موتورسیکلت، لباس و تجهیزات دیگر در میان محیط بانان استانها توزیع می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشوردر خصوص تعداد محیط‌بانان محیط زیست یادآورشد: در حال حاضر ۳۲۰۰ محیط بان در کشور فعالیت می کنند که استاندارد جهانی برای هر ۱۰۰۰ هکتار یک محیط بان است در حالی که ما در ایران برای هر ۱۲ هزار هکتار یک محیط‌بان داریم لذا باید برای افزایش محیط‌بان برنامه داشته باشیم و بتوانیم با جذب افراد بیشتر نیازهای این بخش را تامین کنیم.

وی در خصوص تعداد پاسگاه‌های محیط زیست در کشور بیان کرد: در نگهداری از محیط زیست در حال حاضر تعداد ۶۰۰ پاسگاه داریم البته مصوبات غیر دایر هم داریم و اگر مناطق حفاظت شده بیشتر شود پاسگاه اضافه می‌کنیم.

سرهنگ محبت خانی در ادامه در خصوص کشفیات سلاح اظهارداشت: با تلاش های انجام شده شاهد کاهش تخلف در این عرصه هستیم اما با افزایش ۲۷ درصدی کشف سلاح روبرو هستیم.

وی تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس و افزایش دستمزد آنان را از مهمترین اقدامات انجام شده در جهت ارتقای جایگاه محیط بانان در کشور ذکر کرد.

در ادامه سفر سرهنگ محبت‌خانی با زاهدی استاندار ، حجت الاسلام والمسلمین عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین و محیط‌بانان حفاظت محیط زیست استان قزوین به طور جداگانه ملاقات کرد.

پایان پیام

لینک کوتاه: https://golvani.ir/?p=74236

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.