اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

مدیریت زباله‌های خطرآفرین و ایجاد ثروت

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین اظهار کرد: یکی از مشکلات بسیار حاد محیط زیستی مبحث مدیریت بر پسماند است و عدم مدیریت پسماندها خطرات زیادی را با توجه به ویژگی‌های آنها برای سلامتی انسان و طبیعت وارد می‌نماید.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین سیاوش شمسی‌پور  گفت: پسماندهای صنعتی اگر به طور صحیح مدیریت شوند می تواند به یک ثروت یا سرمایه تبدیل شوند و در واقع باید بگویم واقعیت محض در خصوص پسماند و زباله این است که می توانیم با زباله تولیدی روزانه در مصرف منابع طبیعی صرفه‌جویی کرده و به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده ‌کنیم.

وی اضافه کرد: بازیافت صحیح زباله‌ها فایده زیادی برای محیط زیست دارد که مهم‌ترین آن این است که به ماکمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه‌جویی کرده‌ایم و به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات، از مواد بازیافتی استفاده خواهیم کرد و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است و فضای کمتری برای دفن زباله‌ها اشغال می‌شود.

اطلاع‌رسانی و مشارکت مردمی لازمه مدیریت پسماند

سیاوش شمسی‌پور درادامه افزود: آموزش، اطلاع‌رسانی و مشارکت مردمی، اساسی‌ترین مقوله در راستای ساماندهی مدیریت پسماندها محسوب می‌شود برای بازیافت زباله‌ها ابتدا پس از جداسازی مواد غذایی از سایر زباله‌ها می‌توان بازیافت مابقی پسماند مثل شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات را از زباله‌ها جدا کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین افزود: برای مدیریت پسماند و تفکیک زباله‌ها مشارکت مردم در سطح گسترده لازم است که البته این مهم بدون آموزش کافی به مردم جهت ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی جامعه ممکن نیست. زیرا مردم یکی از مهمترین ارکان اجرایی شدن این امر هستند ودر واقع مردم باید در کنار مسئولین زیربط قرار گیرند.

پایان پیام

 

کد خبر : 86858

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=86858

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.