اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

رضا سقایی اسطوره موسیقی لرستان

رضا سقایی خواننده نامدار موسیقی لری (۲۰ فروردین ۱۳۱۸ خرم‌آباد – ۲۷ تیر ۱۳۸۹ تهران . ترانه ” دایه دایه وقت جنگه “که زمان جنگ آن را سر صف مدرسه می‌خواندیم باعث آشنایی نسل ما با او شد.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، رضا سقایی به عبارتی مشهورترین خواننده لری است که آوازه او به همه ایران رسید. صدای او زیر و چپ کوک بود و سرشار از مهارت و تکنیک‌های آوازی. سقایی بعد از ۱۳۴۴ بسیار معروف شد و به خواننده‌ای شناخته شده تبدیل شد و تا ۱۳۵۷ آواز می‌خواند، او در مراسم بازدید فرح پهلوی از لرستان نیز خواننده مراسم بود. اما بعد انقلاب تقریباً خواندن را کنار گذاشت.

آسیب دیدن تارهای صوتی

در زمان جنگ در بمباران شهر ازنا مجروح شد و تارهای صوتی‌اش آسیب دید و خواهرش از وی نگهداری می‌کرد و البته در تمام عمرش ازدواج نکرد و مجرد زیست. سقایی دوست و همدوره شجریان بود. او که بر اثر اصابت ترکش یک بمب مجروح شده بود تا پایان عمر به خاطر عوارض آن بیمار بود.

رضا سقایی در انزوا

بر سر رضا سقایی همان بلایی آمد که بر سر حاج قربان سلیمانی و دیگران. از سال ۵۷ که تقریبا دیگر خوانندگی را کنار گذاشت در تنهایی فرو رفت و دیگر کسی سراغ او را نگرفت. در حقیقت بی توجهی به او و رفتن در انزوا بود که باعث مرگ او شد و مردم دوباره نشان دادند جز در حد گوش دادن به چند آهنگ در طول هفته و ماه رابطه جدی با موسیقی و اهل هنر ندارند. رضا سقایی در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۸۹ به دلیل نارسایی تنفسی در پی سکته مغزی در بیمارستان ساسان تهران درگذشت.

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=88087

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.