اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

ارادت شما به زبان فارسی چقدر است؟

پایگاه خبری گُلوَنی، نگار فیض آبادیداشتم در سایت‌های خبری دنبال سوژه می‌گشتم که با این تیتر مواجه شدم: «حال آموزش زبان فارسی در جهان چطور است؟».

به ‌نظرم کارشناسان باید از فکر بررسی وضعیت زبان فارسی در جهان، بیرون بیایند و کمی وضعیت فارسی را در ایران بررسی کنند. وضعیتی که اسف‌بار است و اگر مردم، به این غلط‌نویسی‌ها خو بگیرند، باید فاتحه زبان فارسی را بخوانیم. آن‌هم در کشوری که به وجود بزرگانی چون سعدی، حافظ، مولانا و… افتخار می‌کند.

زبان فارسی و معضل هکسره

هکسره
هکسره

متأسفانه، در شبکه‌های اجتماعی، شاهد غلط نویسی‌هایی هستیم که روزبه‌روز هم تعدادشان بیشتر می‌شود. بسیاری از اهالی فرهنگ و ادبیات کشور، درباره درست نوشتن هکسره می‌نویسند، اما حتا تحصیل‌کرده‌ها هم توجهی نمی‌کنند و بازهم اشتباه می‌نویسند!

اگر حافظ مثل شما می‌نوشت

اگر قرار بود حضرت حافظ، هکسره را اشتباه بنویسد باید می‌نوشت:

زه رویه دوست دله دشمنان چِ دریابد

چراغه مردِ کجا شمعه آفتاب کجا

خوشبختانه دیوان حافظ به سبک غلط‌نویسی‌های رایج امروز، منتشرنشده و شکل صحیح بیت بالا، این‌طور است:

 ز روی دوست دل دشمنان چه دریابد

چراغ مُرده کجا شمع آفتاب کجا

نوشته‌های ناخوانا

با دیدن برخی کامنت‌ها در سایت و اینستاگرام گلونی، فهمیدیم بعضی از خوانندگان، از غلط‌نویسی ه کسره هم فراتر رفته‌اند. شاید بگویید «بی‌خیال بابا! معلمی؟ گیر نده». واقعیت این است که وقتی اشتباه می‌نویسید (چه از عمد و چه غیرعمد)، مخاطب شما منظورتان را متوجه نمی‌شود. اشتباهات شما به قیمت ناخوانا شدن نوشته‌تان تمام می‌شود.

ارادت شما به زبان‌های خارجی

نمی‌دانم نسبت به زبان‌های خارجی چقدر ارادت دارید و چقدر برایتان مهم است دیگران W واتر را  مثل V  تلفظ نکنند، اما می‌دانم اگر من و شما زبان فارسی را درست ننویسیم و غیرتی نسبت به آن نداشته باشیم، چیزی از این زبان ارزشمند باقی نخواهد ماند.

پایان پیام

کد خبر : 98230

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=98230

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.