اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

بازیگران ایرانی چگونه از محیط‌ زیست محافظت می‌کنند؟

پایگاه خبری گُلوَنی، نگار فیض‌آبادی: شاید از دست دیکاپریو، بازیگر مشهور آمریکایی، شاکی شوید و بگویید «به اینم می‌گن سلبریتی؟ سلبریت‌ ای که هر ۸ ساعت یه‌بار از خودش سلفی نذاره که سلبریتی نیست». ممکن است وقتی به صفحه دیکاپریو می‌روید، آنقدر عصبانی شوید که زیر لب با خودتان حرف‌های غیر قبل انتشاری بزنید و بگویید «اومدیم دو دیقه خودشو ببینیم ولی فقط عکس جک و جونور ریخته تو صفحه‌اش. همون بازیگرای خودمون بهترن که هرروز صبح به ما فالوئرهای عزیز سلام و صبح‌بخیر می‌گن»!

آیا کار تمام است؟

چند سالی می‌شود که بازیگران ایرانی به موضوع محیط‌زیست، گرایش پیداکرده‌اند. اما آیا حفاظت از محیط‌زیست، به جمع‌آوری زباله، نگهداری حیوانات خانگی و… محدود می‌شود؟ اینکه بازیگران در مراسم و همایش‌های محیط‌زیستی، شرکت کنند و عکس خودشان را کنار بنرهای زیست‌محیطی، منتشر کنند، کار تمام است؟ اگر این کار، اسمش حمایت از محیط‌زیست است، پس کاری که لئوناردو دیکاپریو به‌عنوان یک سلبریتی انجام می‌دهد، چیست؟

عنوان سفیر و حامی محیط‌ زیست

متأسفانه برخی از بازیگران ایرانی حامی محیط‌زیست، آشنایی زیادی با مفاهیم تخصصی محیط‌زیست ندارند. شاید به این دلیل که با کارشناسان این حوزه، ارتباطی ندارند و ترجیح می‌دهند با عنوان‌های پرطمطراقی مثل «سفیر محیط‌زیست»، حجت را بر مخاطبانشان تمام کنند که ما حامی محیط‌زیست هستیم. در‌حقیقت، این نمایش‌های بی‌تأثیر و تکیه‌بر لقب‌هایی که معلوم نیست از کجا آمده، به سود محیط‌زیست نیست و اعتماد مردم را هم می‌تواند خدشه‌دار کند. لازم است بازیگران، صادقانه رفتار کنند و تناقض‌های بین حرف و عملشان را به حداقل برسانند. به‌قول‌معروف، «یا آنچه می‌نمایی باش یا آنچه هستی بنما». دقیق‌تر اینکه؛ یا آن عنوان سفیر محیط‌زیست را از کنار اسمتان بردارید یا عملتان را شبیه آن عنوان کنید.

صفحه بازیگران حامی محیط‌ زیست

به صفحه چند بازیگر ایرانی در اینستاگرام سر زدم. کسانی که بارها شعار حمایت از محیط‌زیست، سر داده‌اند اما متأسفانه در صفحه‌شان خبری از محیط‌زیست نیست. به‌عنوان‌مثال، شبنم قلی خانی، از ۱۲ پست اخیرش، فقط یک پست مربوط به زباله‌ها را به اشتراک گذاشته است.

ترویج سبک زندگی سازگار با محیط‌ زیست

بسیاری از بازیگران مدعی حامی محیط‌زیست، ویترین برندها و حتا مروج مصرف‌گرایی هستند. بازیگران می‌توانند سبک زندگی سازگار با محیط‌زیست را ترویج دهند. البته به‌شرطی که خودشان دست از تجمل‌گرایی و خودنمایی بردارند و کمی هم برای محیط‌زیست، آستین بالا بزنند.

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=98434

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.