اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

هشتگ های روز: جشنواره فجر 38

شرایط همسر برگزیده از سوی عجایب المخلوق

ناشناسان شکرزبان مزدوج چنین حکایت کرده‌اند که روزی مردی به غایت بی‌کمالات، دلش زوجه خواست و شرایط همسر برگزیده خویش برشمرد.

پایگاه خبری گُلوَنی، معین بادپاناشناسان شکرزبان مزدوج چنین حکایت کرده‌اند که روزی مردی به غایت بی‌کمالات، دلش زوجه خواست.

پس به سراغ بستگان و بزرگان قوم خویش رفته و در شیپور دمید که دختری خواهم با خصایص خاص و خلقیات مدنظر خویش. بستگان که از گذشته او باخبر بوده و راوی را قصد غیبت نیست، حیرت کرده و دندان گزیده، شرایطش را خواستار شدند. پس گلویش صاف نمود و حاضران را از صوت خویش بهره‌مند ساخت.

خواهان: ای جانان من، ای مستمعین بدانید که اینجانب امروز می‌خواهم به ندای شما پاسخ مثبت داده و شما را از نگرانی به درآورم. زمان آن رسیده که از تنهایی به دوتایی مبدل گردم. اما به دلیل آنکه از ویژگی‌های اعلایی که در وجود من است آگاهید، شرایطی برای همسر گزیدن دارم سهل و ممکن!

یکی از حاضران که از آن ندا و نگرانی ذکر شده این عجایب المخلوق، حیرت کرده بود، فریاد زد:

حاضر نخست: ای دوست! ممکن است ما را از یکی از اعلی خصلت‌های خویش باخبر سازی تا در جهل نمانیم؟

عجایب المخلوق که در خاصیت خویش اطمینان بالایی داشت فرمود:

خواهان: اگرچه سوالتان خارج از مباحث این جلسه است و در اینجا گردهم آمدیم تا درباره آن دیگری بحث کنیم نه خویشتن، اما ثروت و مکنت و جمالات برتر از بنده یافت نشود و مشتاقان من بسیارند و انتخابگر، منم نه دیگری.

شرایط همسر برگزیده

و سپس شروع به برشمردن شرایط همسر دلخواه خویش کرد:

خواهان: نخست آنکه شاغل باشد و بداند که کار برای سلامتی و روحیه هر انسانی مفید است. نه آنکه گمان برد در خانه‌ی یار زیستن کفایت کند. باید بداند که جامعه به او نیاز دارد. اگرچه حساب کتاب دخلش با من است. پول درآوردن از او و مدیریت آن با من!

حاضر دوم: جسارت است بزرگمرد! اگرچه حضرتعالی تا پیش از این هم به شغل شریف فراغت مشغول بودی، اما گمان می‌کردیم پس از ازدواج، تغییر شغلی می‌دهی که ماندن در یک شغل خلاقیت را از انسان می‌گیرد.

خواهان: این سخن از بزرگانی چون من به ذهن بسپار، که اگرچه تغییر شغل خلاقیت می‌آورد، اما متخصص شدن را به تعویق می‌اندازد. البته این خصلت برای همسر من نتیجه عکس دارد.

شرط دوم آنکه صورتی داشته باشد نیکو. که عقل آدمی به چشم باشد نه به دل. من نیز سخت‌گیر نبوده و نوزده را می‌پذیرم.

حاضر سوم: ای منصف بزرگ، ممکن است کارنامه ظاهری خویش و به خصوص معدلت را بر ما نشان دهی تا از جهل درآئیم؟

خواهان: خیر، ممکن نیست. که بزرگان گفته‌اند نمره مهم نیست، تخصص مهم است.

شرایط همسر پایان ندارد

من بعد در میانه کلام من، سخن نگوئید. از ثروت قبلی برخوردار باشد. قانع باشد. همزمان با کارهای بیرونی از امور خانه جا نماند. کاری با کار من نداشته باشد،. سطح تحصیلاتش اعلی باشد، تک فرزند باشد….

( کاهش صدای خواهان و افزایش همهمه حضار )

حضار که شرایط تمام نشدنی‌اش را شنیدند، به ترک جلسه اقدام کردند و او را با خویشتن خویش تنها گذاشتند.

پایان پیام

کد خبر : 105203

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=105203

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.