آموزش نوین موسیقی لری

به گزارش بخش موسیقی گلونی، فصل تازه آموزش موسیقی در آموزشگاه «باربد، چنگ، علیپور» به مدیریت استاد فرج علیپور آغاز شد. هنرمندان خرم‌آبادی در این آموزشگاه با جدیدترین متد‌ها موسیقی را به علاقه‌مندان هنر آموزش می‌دهند.

مسلم علیپور: کمانچه، غلام‌رضا موساییان: ویلون، استاد فرج علیپور: کمانچه و آواز لری، استاد ایرج رحمان‌پور: نگاهی به موسیقی لری و اشعار محلی و آواها، میلاد علیپور: تار و سه‌تار، بابک پیمانی: سازهای کوبه‌های، احسان عبدی‌پور: سرنا، میترا استغفاری: ارف، رضا نیازی: سنتور و معین روزبهانی: گیتار را در این موسسه آموزش می‌دهند.

این آموزشگاه در خیابان معلم (سازمان) نبش کوچه رز قرار دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ۰۹۱۹۵۳۷۱۶۹۳ تماس بگیرید.

پایان پیام

در مورد موسیقی لری

موسیقی لری از تنوع و پیشینه‌ای کهن برخوردار است که به دو بخش کلی، موسیقی‌های آوازی (کلامی) و موسیقی‌های‌سازی تقسیم می‌شود. هم‌اکنون موسیقی لری در قالب ترانه به هفت بخش تقسیم می‌شود.
هم اکنون موسیقی لری در قالب ترانه به هفت بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از موسیقی و ترانه‌های غنایی و عاشقانه، موسیقی و ترانه‌های حماسه رزمی، موسیقی و ترانه‌های سوگواری، موسیقی و ترانه‌های فصول، موسیقی و ترانه‌های کار، موسیقی و ترانه‌های طنز و سرودهای مذهبی.

موسیقی و ترانه‌های غنایی و عاشقانه: شامل ترانه‌ها و آهنگ‌هایی است در وصال یا فراق معشوق مانند ترانه‌های هی لو، بینا بینا، کیودار یا نغمه‌های شیرین و خسرو، ساری خوانی، میربگی (میرونه) و ده‌ها ترانه دیگر که در مقام‌های مختلف موسیقی لری اجرا می‌گردد.
موسیقی و ترانه‌های حماسه رزمی: این سرودها بیانگر ارزش‌های حماسی و رزمی جنگاوران در میان ایل هستند. مانند جنگ لرو، دایه دایه یا مقام‌های موسیقی بدون کلام که در رزم‌گاه و مسابقه به کار رفته‌اند، مانند جنگه را، سوارهو و نقاره.

موسیقی و ترانه‌های سوگواری: این موسیقی بیشتر جنبه آیینی داشته‌است و در مواقع سوگواری از روزگار کهن تاکنون کاربرد فراوانی دارد، مانند چمری یا سایر مقام‌ها، از جمله، سحری، پاکتلی، شیونی و ده‌ها مقام دیگر.
موسیقی و ترانه‌های فصول: موسیقی و ترانه‌های ویژه فصول مختلف مانند برزه کوهی، ماله ژیری، کوچ بارو.

کد خبر : 115 ساعت خبر : 8:14 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=115
اشتراک در نظرات
اطلاع از
3 Comments
چیدمان
اولین نظرات آخرین نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات

سپاس از استاد فرج عبیپور و همکاران

دوست داریم استاد عزیز، صدای شما پاینده باد.

استاد فرج علیپور یکی از ده خواننده برتر و محبوب لر هستند که به حنجره عشق، زاگرس_پادشاه کمانچه ایران و صدای تال شهرت دارد.