زاگرس در فصل آتش

آتش‌سوزی در استان ایلام هشداری است به همه استان‌هایی که در محدوده‌ی زاگرس قرار دارند. به‌ویژه استان‌های لرستان، فارس، کهگیلیویه‌وبویراحمد و چهارمحال‌وبختیاری مانند هر سال در خطر آتش‌سوزی هستند. همین چند هفته‌ی پیش در شمال کشور یعنی در ساری و جنگل گلستان آتش‌سوزی رخ داده است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، هر ساله و به‌ویژه در این فصل، شاهد سوختن و از بین رفتن جنگل‌ها بر اثر آتش‌سوزی هستیم. غمگینانه این که درصد بالایی از این آتش‌سوزی‌ها منشا انسانی دارد. متاسفانه آتش روشن کردن حتی در گرمای تابستان برای مردم لذت‌بخش است و انگار بدون روشن کردن آتش نمی‌توانند از طبیعت لذت ببرند.

مشاهدات خبرنگار گلونی از منطقه هشتادپهلوی خرم‌آباد در مورخ ۱۵ خرداد نشان‌دهنده تعداد زیادی از مردم در تفرجگاه آبشار «نوژیان» است که اغلب، تاکید می‌کنیم اغلب‌شان آتش روشن کرده‌ بودند. بادلیل و بی‌دلیل.

آتش‌سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد در خرداد ۹۳ یکی از آتش‌‌سوزی‌هایی بود که بعد از ۱۰ ساعت مهار شد. متاسفانه تا فرهنگ مردم عوض نشود شاهد این آتش‌سوزی‌ها خواهیم بود. غمگینانه‌تر این که گاه برای گرفتن یک سنجاب درختی کنهسال را آتش می‌‌زنند و بعد آتش به جان درختان دیگر می‌‌افتد.

پایان پیام

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران در استان لرستان واقع شده‌است. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد (بخش پاپی) به ارتفاع ۹۵ متر و عرض تاج ۵ متر است.

آبشار نوژیان چهل و ششمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار و برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند. راه ارتباطی آن از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه‌آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با یای پیاده حدود ۲ ساعت پیاده‌روی به سمت آبشار است.

کد خبر : 1155 ساعت خبر : 10:05 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=1155
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات