افتتاح دو نمایشگاه کاریکاتور و عکس در خرم‌آباد

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از مهر، دو نمایشگاه آثار کاریکاتور و عکس در نگارخانه شهید هژبر و شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرم‌آباد افتتاح شد.

دو نمایشگاه آثار کاریکاتور و عکس در نگارخانه شهید هژبر و شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرم‌آباد با حضور مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرم‌آباد، معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر خانه کاریکاتور ایران و جمعی از هنرمندان استان افتتاح شد.

بر اساس این گزارش نمایشگاه کاریکاتور با عنوان «توصیه به سربازهای آمریکایی» که شامل تعدادی از آثار سید مسعود شجاعی طباطبایی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای و زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها بوده که به مدت ۱۰ روز در نگارخانه شهید هژبر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرم‌آباد در معرض نمایش قرار می‌گیرند.

همچنین نمایشگاه عکس شامل تعدادی از عکس‌های هنرمند سید مسعود شجاعی طباطبایی که اتفاقات عملیات کربلای یک در مهران را در سه مرحله نمایش می‌دهد نیز در نگارخانه شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرم‌آباد برپا شد.

این نمایشگاه نیز به مدت ۱۰ روز پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد بود.

پایان پیام

کاریکاتور

کاریکاتور نوعی نقاشی است که سوژهٔ دلخواه را به صورت مضحک و خنده آوری ترسیم می‌کند. واژهٔ کاریکاتور از فعل کاریکاره ایتالیایی، به معنی بار کردن گرفته شده‌است. کاریکاره جریمه‌کردن و توبیخ‌کردن نیز معنی می‌دهد و به نظر می‌رسد که نخستین بار توسط شخصی به نام موسینی در سال ۱۶۴۶ میلادی به کار رفته باشد و او نیز به نوبه خود این واژه را کاراچی، یعنی نقاشی‌های خیابانی بلونیایی هم عصر خویش گرفته باشد. چرا که این نقاشی‌ها همواره دارای عناصری اغراق‌آمیز بودند که سوژه‌ها را مضحکه می‌کردند. همچنین ممکن است که کاریکاتور از واژهٔ کاراتره (caracter) یا کارا اسپانیایی به معنای صورت اخذ شده باشد. عمده‌ترین بخش هر کاریکاتور صورت آن است. فی المثل در صورت‌های کاریکاتوری که آلبرشت دورر و لئوناردو دا وینچی هر دو مستقلاً حدود سال ۱۵۰۰ ترسیم کرده‌اند، صورتهایی با دماغ دراز و چانهٔ دراز مشاهده می‌کردند.

کد خبر : 2915 ساعت خبر : ۴:۰۷ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=2915
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات