گلونی

انتخاب گونه‌های جانوری ارزشمند به عنوان نماد طبیعی استان‌های کشور

مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از انتخاب گونه‌های جانوری ارزشمند به عنوان نماد طبیعی استان‌های مختلف کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از ایسنا،محمد درویش با اشاره به ضرورت وجود نماد طبیعی در همه استان‌های کشور گفت: از ادارات کل محیط زیست استان‌های کشور خواسته‌ایم، گونه‌های ارزشمند جانوری خود را به عنوان نماد طبیعی معرفی کنند، این اتفاق توسط برخی استان‌ها رخ داده، برای مثال در استان کهکیلویه و بویراحمد خرس قهوه‌ای و در استان مرکزی، پازن به عنوان نماد طبیعی انتخاب شده است.

وی در ادامه افزود: برای نهادینه‌کردن و گسترش طرح نماد طبیعی استان‌ها، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ورزش و جوانان امضاء کرده‌ایم و طبق آن قرار شد تا ۵۰ فدراسیون ورزشی و ۳۰ اداره تربیت‌بدنی یکی از گونه‌های ارزشمند گیاهی یا جانوری ایران را به عنوان نماد خود انتخاب کنند و در مسابقات ورزشی، ورزشگاه‌ها و پیراهن ملی‌پوشان تیم‌های استان‌ها از این نماد استفاده شود تا مردم بیش از پیش با گونه‌های ارزشمند کشور آشنا شوند و نسبت به اهمیت محیط زیست آگاهی یابند و تلاش جدی‌تری برای حفظ این گونه‌ها صورت گیرد.

مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه وقتی مردم محلی از ارزش واقعی گونه‌های ملی مطلع شوند، فجایع مختلف مربوط به مرگ و میر این گونه‌های ارزشمند هم رخ نمی‌دهد، گفت: از زمانی که یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان نقش بسته، گزارشی در مورد اینکه که چوبان‌ها با سگ‌های گله خود یوزپلنگ را شکار کرده باشند، دریافت نکرده‌ایم.

پایان پیام

تعریف محیط زیست

محیط زیست عبارت ترکیبی از دانش‌های متفاوت در علم است که شامل مجموعه‌ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) است که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد. امروزه این تعریف غالباً به انسان و فعالیت‌های او مرتبط می‌شود و می‌توان محیط زیست را مجموعه‌ای از عوامل طبیعی کرهٔ زمین، همچون هوا، آب، اتمسفر، صخره، گیاهان و غیره، که انسان را احاطه می‌کنند، خلاصه کرد.

تفاوت محیط زیست با طبیعت در این است که تعریف طبیعت شامل مجموعه عوامل طبیعی، زیستی و غیر زیستی می‌شود که منحصراً در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که عبارت محیط زیست با توجه به برهم‌کنش‌های میان انسان و طبیعت و از دیدگاه بشر توصیف می‌شود

خروج از نسخه موبایل