اگر تصمیم قاطع درباره کشکان صورت نگیرد باید منتظر بحران باشیم

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: متاسفانه هم‎اکنون میلیونها قطعه آبزی در کشکان به مشکلات زیست محیطی دچار شدند.

فتحی بیان کرد: بحران آب معضلی جدی است و متاسفانه منجر به مسائل امنیتی و سیاسی می‎شود.

وی ادامه داد: سه نوع خشکسالی که شامل هواشناسی، هیدرولوژیکی و اقتصادی است و در لرستان داریم وارد خشکسالی اقتصادی می‎شویم.

فتحی با انتقاد از اینکه با وجود ۱۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز بیش از ۸۰ درصد منابع زیرزمینی استحصال می‎شود، یادآور شد: براساس ماده ۱۴۰ قانون برنامه پنجم، باید نسبت به مسدود کردن چاه‎های غیرمجاز اقدام شود؛ متاسفانه ۱۰۰ها میلیون لیتر آب توسط موتورتلمبه‎ها به‎صورت غیرمجاز برداشت می‎شود که این امر استان را دچار بحران کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: متاسفانه بخش‎های جنوبی استان و افرادی در حاشیه رودخانه کشکان با وضع فجیع بحران آب مواجه‎اند.

وی با بیان اینکه یک سوم کل روان‎آب‎ها مربوط به محیط زیست و اکوسیستم‎های زیستی است، یادآور شد: اگر تصمیم قاطع درباره کشکان صورت نگیرد باید منتظر بحران باشیم.

فتحی با انتقاد از اینکه متاسفانه کشاورزان به غرقابی روی آورده‎اند، افزود: متاسفانه باغات انجیر در حال گسترش است؛ همچنین باید در کشت برنج تجدیدنظر صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه رعایت حق‎آبه زیست محیطی یک ضرورت اجتناب‎ناپذیر است، یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر میلیون‎ها قطعه آبزی در کشکان دچار مشکلات زیست محیطی شدند.

پایان پیام

محیط زیست

محیط زیست عبارت ترکیبی از دانش‌های متفاوت در علم است که شامل مجموعه‌ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) است که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد. امروزه این تعریف غالباً به انسان و فعالیت‌های او مرتبط می‌شود و می‌توان محیط زیست را مجموعه‌ای از عوامل طبیعی کرهٔ زمین، همچون هوا، آب، اتمسفر، صخره، گیاهان و غیره، که انسان را احاطه می‌کنند، خلاصه کرد.

تفاوت محیط زیست با طبیعت در این است که تعریف طبیعت شامل مجموعه عوامل طبیعی، زیستی و غیر زیستی می‌شود که منحصراً در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که عبارت محیط زیست با توجه به برهم‌کنش‌های میان انسان و طبیعت و از دیدگاه بشر توصیف می‌شود.

کد خبر : 2354 ساعت خبر : 6:01 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=2354
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات