برگزاری نشست تخصصی«فرصت‌ها و چالش‌های دیپلماسی گردشگری»

«فرصت‌ها و چالش‌های دیپلماسی گردشگری» در قالب نشستی تخصصی و با مشارکت مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران و معاونت پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از ایسنا،در این نشست تخصصی صاحب‌نظران و اساتید دانشگاه با اشاره به مزایای گردشگری در ابعاد مختلف از جمله نقش مهم آن در اشتغال‌زایی، فقرزدایی، تعاملات فرهنگی، حفظ و بهبود منابع طبیعی و میراث فرهنگی، تولید ناخالص داخلی، مصرف و گردش پول، ایجاد سرمایه‌گذاری و توسعه‌ی زیرساخت‌ها، به نقد و بررسی گردشگری به عنوان یکی از بزرگترین و سریع‌ترین صنایع درحال رشد در سطح جهان پرداختند.

تعامل با دنیا برای گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، بهره‌گیری از روابط سیاسی با کشورها برای نهادینه کردن اقتصاد گردشگری، ایجاد اشتغال، افزایش جذب منابع، سرمایه‌گذاری خارجی و فناوری پیشرفته در حوزه‌ی گردشگری و گسترش بازارهای صادراتی صنایع دستی ایران و افزایش سهم ایران از گردشگری در دنیا در راستای اهداف چشم‌انداز از جمله اهداف برگزاری این نشست تخصصی بود.

از سوی دیگر وجود موانع و چالش‌های فکری و زیرساختی موجود از یک طرف و بهره‌گیری از فرصت‌های موجود در گردشگری، با توجه به پتانسیل‌های موجود در کشور و گرفتن سهم مناسب از بازار گردشگری بین المللی – مورد تاکید در سند چشم انداز- به عنوان اهداف کیفی توسعه میراث فرهنگی و گردشگری، مورد واکاوی و بحث قرار گرفت.

این نشست با حضور دکتر تقی رهنمایی، استاد گروه جغرافیای برنامه ریزی توریسم دانشگاه تهران، دکتر رسول افضلی، دانشیار گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران، دکتر نصراله پورمحمدی، دانشیار گروه تاریخ دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، رحیم یعقوب زاده، عضو هیئت علمی جهادانشگاهی و رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران و شهرود امیرانتخابی، رئیس موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

پایان پیام

گردشگری

گردشگری یا توریسم به‌طور کلی به عنوان مسافرت در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. همچنین منظور از توریسم می تواند کسب و کار مربوط به جذب گردشگران، پذیرایی از آنان و سرگرم کردن آنها نیز باشد.

کد خبر : 2870 ساعت خبر : ۹:۲۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=2870
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات