خبرنگاران فرماندار کوهدشت را به سرترهان کشاندند

گزارش ویژه پایگاه خبری گلونی از سرترهان کوه گَوَر در ساعت ۱۷:۲۴ روز ۲۲ مرداد:

خبرنگاران مستقر در منطقه از حضور فرماندار کوهدشت آقای محمدی در منطقه خبر می‌دهند. به گفته یکی از شاهدان عینی آقای محمدی با چند اتومبیل به پای کوه رسیده است و مشغول ارزیابی منطقه است. البته گمان می‌رود حضور خبرنگاران خرم‌آبادی باعث این حضور شده باشد. الان تقریبا آتش مهار شده است و نیروهای مردمی فعلا در منطقه هستند تا آتش دوباره شعله نکشد. سرتَرهان از سه روز پیش در حال سوختن است و این نخستین حضور پررنگ مسئولان در منطقه است.

پایان پیام

کوهدشت

کوهدَشت یکی از شهرهای استان لرستان است که در غرب این استان قرار گرفته و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. این شهر مرکز شهرستان کوهدشت است.

در شمال شهرستان کوهدشت در منطقه‌ای بنام اولادقباد خرابه‌های شهری نمایان است که شاید همان شهر قدیمی کوزشت باشد که حمدالله مستوفی به آن اشاره کرده‌است. از سوی دیگر کوهدشت در دشت بزرگی واقع شده‌است که اطراف آن را کوه‌ها احاطه کرده‌اند و ممکن‌است دلیل نامگذاری آن همین باشد.

قدیمی ترین آثار بدست آمده در شهرستان کوهدشت توسط کارشناسان میراث فرهنگی مربوط ١۵ تا ١٧ هزار سال پیش در غار همیان ٢ کوهدشت است.

دومین اثر قدیمی شهرستان کوهدشت نقاشی های ۱١ هزار ساله غار میرملاس است. نشانه‌های بدست آمده در کاوش‌ها و بررسی‌های دیرینه شناسای و باستان‌شناسی غار میرملاس نشان دهنده سکونت ١۴٨ هزار ساله انسان در این غار است.

حمدالله مستوفی در کتابش تاریخ گزیده ، از کوهدشت و طرحان نام برده که قرن‌ها قبل از ورود عرب‌ها از بین رفته بودند وی در این زمینه می‌نویسد:

«کوزشت شهری بزرگ بوده و اکنون خراب شده‌است.

کوه‌های مرتفع
  • کوه کَلخانی در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب کوهدشت واقع در میشنان
  • کوه تنگ قلعه در ۱۰ کیلومتری شمال کوهدشت
  • کوه هِنجس در ۲۱ کیلومتری شمال کوهدشت
  • کوه سر گلان در ۱۷ کیلومتر جنوب شرقی کوهدشت
  • کوه نعل شکسته در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی کوهدشت
  • کوه خلیف در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی کوهدشت

کد خبر : 3272 ساعت خبر : 4:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=3272
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات