هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

تصاویری از شب‌های موسیقی نواحی

تصاویری از شب‌های موسیقی نواحی

آیین افتتاح نخستین دوره از شب‌های موسیقی نواحی ایران شامگاه گذشته در سالن برج آزادی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از، روابط عمومی این مجموعه «شب‌های موسیقی نواحی ایران» عنوان برنامه‌ای است که در ادامه «فستیوال آینه‌دار» برگزار می‌شود و در آن پیشکسوتان موسیقی مقامی در کنار نوازندگان جوان تا جمعه ۱۳ شهریور به اجرای موسیقی می‌پردازند. این برنامه شامل چهار بخش اصلی تحت عنوان شب تربت جام، شب زابل، شب سراوان و شب ایرانشهر است.
در ابتدای مراسم علی مغازه‌ای دبیر شب‌های موسیقی نواحی ایران با ابراز خرسندی از حضور چشم‌گیر حاضران در مراسم، گفت: «حرکتی که در راه استمرار موسیقی مقامی نواحی ایران آغاز شده است می‌تواند به حفظ میراث بزرگان این موسیقی بیانجامد. اطلاق نام آیینه‌دار به این عزیزان نیز جهت ادای احترام به این بزرگان است که موسیقی مقامی را در گنجینه سینه‌هایشان نسل به نسل حفظ کرده‌اند.»
او در ادامه با یادآوری نام آیینه‌دارانی هم‌چون ذوالفقار عسگریان، خلیفه غلام مارگیری و نورمحمد دُرپور گفت: «متاسفانه این عزیزان در همین مدت اخیر از دست رفته‌اند. ثبت و ضبط اجرای صحنه‌ای از این بزرگان در دو جشنواره گذشته سهم اندکی در حفظ میراث آنان داشت اما به هرحال امروز قدم مثبتی به حساب می‌آید.»

تصاویری از شب‌های موسیقی نواحی
مغازه‌ای سپس ضمن تشکر از برگزارکنندگان دوره‌های قبلی جشنواره آینه دار، از ادامه رایزنی‌های انجام شده برای تشکیل یک صندوق حمایتی خبرداد: «پس از بحث و تبادل نظرهای فراوان با آقایان محمدرضا درویشی و احسان رسول‌اف تصمیم گرفته‌ایم که یک صندوق حمایتی برای صیانت از موسیقی نواحی ایران تشکیل دهیم. این صندوق می‌تواند اتفاق خوبی برای موسیقی مقامی ایران باشد. از همین‌جا تمامی دوستان را به حمایت و هم‌کاری فرا می‌خوانم.»
او در ادامه صحبت‌هایش تشکیل این صندوق را مشوقی برای جوانان هنرمند موسیقی نواحی ایران توصیف کرد: «امیدوارم با در نظر گرفتن مقرری مناسب این شوق در جوانان بیشتر شود و بتوانند برای تداوم راه آیینه‌داران تلاش کنند. جوانان انگیزه دارند اما امیدشان کم است. این حرکت عزمی عظیم را نیازمند است که به همت دلسوزان موسیقی مقامی می‌توان به اتفاقات خوبی در دوره‌های بعدی جشنواره امیدوار بود.»
مغازه‌ای ضمن تشریح برنامه‌ شب‌های موسیقی نواحی ایران، از دست‌اندرکاران و عوامل برگزارکننده جشنواره آیینه‌دار نیز قدردانی کرد و افزود: « عشق به موسیقی مقامی نواحی ایران و مشخصا نفس‌ گرم غلام‌حسین سمندری در شکل‌گیری این فستیوال حرف اول را می‌زد.»
سپس نوبت به پخش نماهنگ‌هایی از دو فستیوال گذشته رسید و در آن اجرا و صحبت‌های آیینه‌داران موسیقی مقامی به نمایش درآمد.
بخش دیگری از مراسم به رونمایی از ۵ آلبوم نخستین فستیوال موسیقی نواحی و آیینی ایران گذشت. آلبوم‌هایی از موسیقی تربت جام و سیستان و بلوچستان که توسط هنرمندان نظیر دکتر ساسان فاطمی، محمدرضا اصلانی، نادر مشایخی و مریم قره‌سو رونمایی شد. محمدرضا اصلانی در صحبت‌های خود انتشار این آلبوم‌ها را اتفاق بزرگی توصیف کرد که تاثیرات مثبت آن را می‌توان در سال‌های بعد شاهد بود.
در ادامه موسیقی ناحیه تربت جام پایان‌بخش مراسم بود. محسن عسگریان فرزند مرحوم ذوالفقار عسگریان، در کنار استاد عبدالله امینی به اجرای موسیقی پرداختند. اجرای شورانگیزی که تمام حاضران در سالن برج آزادی را تحت تاثیر قرار داد. محسن عسگریان که نواختن ساز را از پدرش آموخته است، با اجرای قطعه سرو خرامان از آلبوم خون‌پاش و نغمه ریز یاد استاد غلامحسین سمندری را زنده کرد. .
در حاشیه این مراسم حاضران به هنگام خروج پوستر رونمایی از آلبوم‌ها را امضا کردند و برای آیینه‌داران موسیقی نواحی ایران به رسم یادبود یادگاری نوشتند
نخستین دوره شب‌های موسیقی نواحی ایران از شب گذشته آغاز شد و تا جمعه سیزدهم شهریور ماه در سالن برج آزادی ادامه خواهد داشت

تصاویری از شب‌های موسیقی نواحی

شب‌های موسیقی نواحی که در دو روز پنج‌شنبه ۱۲ و جمعه ۱۳ شهریور در دو سانس با برگزاری شب‌های تربت‌جام، زابل، ایرانشهر و سراوان در برج آزادی برگزار می‌شود. این برنامه بخشی از فستیوال آیینه‌دار است که برای حمایت و تشویق هنرمندان جوان موسیقی نواحی اجرا می‌شود. پیش فروش بلیت این شب‌ها از طریق سایت پیشنهاد به آدرسpeeshnahad.ir در دسترس است. علاقه‌مندان می‌توانند با رفتن به این سایت و با توجه به برنامه اجرایی که در سایت ارائه شده است اجرا و گروه مورد علاقه‌ خود را انتخاب و بلیت آن‌ را خریداری کنند. بلیت هر اجرا ۲۵ هزار تومان است.
فستیوال آیینه‌‌دار با حضور محمدرضا درویشی به عنوان دبیر علمی و علی مغازه‌ای به عنوان دبیر اجرایی از سال ۹۲ با همت بخش خصوصی کار خود را با هدف ارائه موسیقی نواحی ایران و ثبت و حفظ این میراث معنوی آغاز به کار کرد. این فستیوال در نخستین نوبت در مهرماه سال ۹۲ با حضور ۳۰ هنرمند موسیقی از شرق و جنوب شرق کشور و مناطق تربت جام، باخرز و سیستان بلوچستان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. دومین دوره این فستیوال نیز اردیبهشت سال ۹۴ با تمرکز بر موسیقی جنوب ایران با حضور۱۲۰ هنرمند از هرمزگان، بوشهر و خوزستان در تالار رودکی و وحدت برگزار شد. این برنامه بخشی از جشنواره آیینه‌دار است که برای حمایت و تشویق هنرمندان جوان موسیقی نواحی اجرا می‌شود.

تصاویر این مراسم را ببینید:

پایان پیام

برای خواندن مطالب دیگر می‌توانید به سایت گلونی مراجعه کنید.

ویدیوهایی درباره این موضوع در آپارات گلونی ببینید.

کد خبر : 4530 ساعت خبر : ۱۲:۳۱ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=4530

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات