دستورالعمل بهداشتی ماه محرم ابلاغ شد

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از ابلاغ دستورالعمل نظارت‌های بهداشتی ماه محرم و اعزام تیمی از کار‌شناسان و بازرسین مجرب بهداشت کشورمان به کشور عراق خبر داد و گفت: این تیم با هدف پیشگیری، مهار و کاهش بیماری‌های ناشی از غذا و آب شرب و حفظ سلامت زائران عزادار حسینی کشورمان در خاک عراق اعزام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر خسرو صادق نیت در آستانه آغاز ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری حسینی از ابلاغ دستور العمل نظارت‌های بهداشتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور خبر داد و گفت: به منظور حفظ سلامت عمومی عزاداران حسینی، طی بخشنامه‌ای، ضوابطی به منظور تشدید و کنترل موارد بهداشتی به ویژه بر نحوه برگزاری مراسم، پخش نذورات، عرضه محصولات غذایی در مساجد، تکایا و هیئت‌ها، کنترل آب شرب، ظروف مصرفی و رعایت بهداشت فردی به تمام گروه‌های مهندسی بهداشت محیط در سراسر کشور ابلاغ شد.

وی افزود: این ضوابط در دستور کار قرار گرفته تا ضمن کنترل محصولات غذایی و نذورات مردمی، مشاوره، راهنمایی‌های لازم و آموزش چهره‌به‌چهره برای مساجد، تکایا و هیئت‌ها توسط تیم‌های بهداشتی انجام شود.

دکتر صادق نیت با اشاره به افزایش بازرسی‌های بهداشتی در این ایام گفت: عزاداران عزیز نیز حتما دام را از مراکز مورد تایید سازمان دامپزشکی تهیه و نکات بهداشتی شرایط محیطی ذبح را رعایت کنند.

وی بر ضرورت پخت و پز در مکان‌هایی با شرایط بهداشتی مناسب تاکید کرد و افزود: لازم است همه افراد درگیر در توزیع آب، چای و غذا کارت بهداشت معتبر داشته باشند و حتما پیش از آغاز ماه محرم معاینات پزشکی از آشپز‌ها به عمل آید تا اگر مبتلا به بیماری‌های خاص یا بیماری انگلی باشند، درمان شوند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مورد استفاده از ظروف مصرفی در ماه محرم تاکید کرد: توصیه کلی ما عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف است اما در صورتی که امکان شست‌وشو و گند‌زدایی وجود ندارد، از ظروف یکبار مصرف مناسب مانند ظروف آلومینیومی و گیاهی دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود.

وی یادآور شد: برای تهیه شربت و مواد غذایی مایع از ظروف مناسب دارای پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت استفاده شود. ضمن اینکه حتما باید شیر را پیش از توزیع بین عزاداران جوشاند. توصیه ما استفاده از شیر پاستوریزه و استرلیزه است.

دکتر صادق نیت بر اجتناب از تهیه قالب‌های یخ از افراد دوره گر و تهیه یخ‌های بهداشتی تاکید کرد.

وی بر استفاده از نمک‌های یددار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو برای پخت غذا تاکید کرد و افزود: در تهیه غذا نیز از روغن‌های دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو با ترانس پایین استفاده شود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از اعزام پنج نفر از بازرسین مجرب بهداشتی از استانهای مرزی کشور به کشور عراق در روز اربعین حسینی خبر داد و گفت: به منظور حفظ سلامت زائران عزادار حسینی یک تیم پنج نفره از کار‌شناسان مجرب بهداشت از استانهای مرزی کشور انتخاب شده و در روز اربعین حسینی به کشور عراق اعزام می‌شوند.

وی گفت: این تیم طبق توافق با وزارت بهداشت کشور عراق و تولیت هلال احمر به این کشور اعزام می‌شوند تا مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی به عزاداران حسینی در طول مسیر ارائه کنند.

دکتر صادق نیت گفت: چنانچه مردم شکایتی مبنی بر عدم رعایت موارد بهداشتی از سوی مساجد، تکایا و هیئت‌ها در مراسم عزاداری ایام محرم دارند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۴۹۰ ستاد فوریت‌های سلامت محیط و کار در سراسر کشور مراتب را گزارش دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف نهایی ما در وزارت بهداشت، پیشگیری، مهار و کاهش بیماری‌های ناشی از غذا و آب شرب و حفظ سلامت عزاداران حسینی در داخل کشور و زائرین حسینی کشورمان در خاک عراق است.

پایان پیام

کد خبر : 6290 ساعت خبر : 11:36 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=6290
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات