سریال کیمیا برگ برنده شبکه دو است

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از مهر، یک منتقد سینما و تلویزیون سریال «کیمیا» را در مجموع مثبت ارزیابی کرد و گفت که این اثر با وجود کمبود امکانات فضاسازی خوبی از فضای انقلاب دارد که برگرفته از تصاویر و مستندات است.
محمدتقی فهیم با اشاره به سریال «کیمیا» که این شب‌ها به کارگردانی جواد افشار از شبکه دو سیما روی آنتن می‌رود، گفت: نگاه من در مجموع به این سریال مثبت است و آن هم به دلیل محتوا، موضوع و ساختار این سریال است که در ۱۱۰ قسمت ساخته می‌شود.

وی ادامه داد: البته این اتفاق باید زود‌تر در تلویزیون رخ می‌داد چراکه ما نیاز به سریال‌های طولانی مدتی داریم که بتوانند مخاطبمان را سرگرم و به محتوای مورد نظر جذب کنند و اتفاقا این امر یکی از مولفه‌های آثار رقابتی در جهان است.

این منتقد سینما و تلویزیون با اشاره به موضوع سریال که در این فاز به دوران قبل از انقلاب می‌پردازد، عنوان کرد: ما سریال‌هایی با موضوع انقلاب کم ساخته‌ایم و مجموعه‌هایی هم که داشته‌ایم در تعداد قسمت‌های کم بوده است و یا تنها یک مقطع زمانی کوتاه مدت را در نظر گرفته است.

فهیم با اشاره به فضای این سریال توضیح داد: سریال «کیمیا» از این منظر که توانسته است مردم را وارد قصه کند موفق بوده است. ما برای اولین بار است که یک نظامی را می‌بینم که در کوران انقلاب بین وظیفه خود و تمایلات انقلابی مردم تردید می‌کند. علی رغم اینکه ما پیام تاریخی امام خمینی (ره) را داشته‌ایم که از ارتشی‌ها یاد کردند اما معمولا همه نظامی‌ها به یک چوب رانده می‌شوند. فکر می‌کنم در این سریال کمی اغراق شده است چون درست است که مردم در آن زمان در برابر نظامی‌ها ایستادگی می‌کردند اما نگاه‌شان نسبت به ارتشی‌هایی که درجه پایین تری داشتند چندان منفی نبود.

وی ادامه داد: سریال «کیمیا» در این حوزه می‌توانست بیشتر روی تردیدهای خود فرد نظامی که نقشش را حسن پورشیرازی بازی می‌کند متمرکز شود، اکنون در واکنش مردم نسبت به استوار که یک نظامی معمولی است و حتی اتهاماتی که به خانواده وی زده می‌شود اغراق شده است. هرچند که این اغراق لطمه چندانی به کار نزده است چراکه این سریال بیشتر روی نگاه مردم متمرکز است و زاویه‌های دید آن‌ها را نمایش می‌دهد بنابراین از معدود کارهایی است که در حوزه انقلاب از پایین و از میان مردم به نظام و کشور نگاه می‌کند درحالیکه باقی سریال‌ها بیشتر فضای نظامی را به تصویر می‌کشند.

این منتقد و روزنامه نگار درباره فضاسازی و بازسازی‌هایی که در سریال انجام شده است نیز بیان کرد: سریال می‌توانست در فضاسازی‌ها بهتر عمل کند. البته در این حوزه مشکل بیشتر از کمبود امکانات است. ما برای بعضی از فضاسازی‌ها شهرک سینمایی غزالی را داریم که بخشی از لاله زار را دارد اما در حوزه فضای نزدیک به انقلاب امکانات و لوکیشن‌های مناسبی نداریم. البته «کیمیا» توانسته است مطابق با عکس‌ها و تصاویر مستند آن روزگار جلو برود و به بازسازی‌های مناسبی دست زده است که برگرفته از تصاویر آن دوران است و می‌توان مکان‌هایی مثل میدان شهدا را در این بازسازی‌ها تشخیص داد.

نادیده گرفتن جریانات و قشرهای مختلف در «کیمیا»

فهیم به کمرنگ بودن حضور جریان‌ها و اقشار مختلف در این سریال اشاره و اظهار کرد: نکته این سریال همانطور که گفته شد این است که دوربین انقلاب را از میان کاخ و نظام شاهنشاهی که معمولا در سریال‌ها تصویر می‌شود به میان مردم برده است و بهتر بود قشرهای مختلف سیاسی و اجتماعی مردم را در داستان وارد می‌کرد و شخصیت‌های دیگر هم در این سریال نشان داده می‌شدند و اتفاقا این مساله به چالش‌ها و جذابیت‌های سریال کمک می‌کرد. البته سریال در مجموع به آن دوران وفادار است اما جریانات انقلاب را کمی نادیده می‌گیرد. غفلت از طیف‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌هایی که دگراندیش خوانده می‌شوند نوعی آسیب است. باید این افراد به تصویر کشیده شده و اتفاقا حرف‌ها و افکارشان تحلیل و نقد و بررسی شود.

وی «کیمیا» را یک افتخار و برگ شکوفا در پرونده جواد افشار دانست و تصریح کرد: این سریال به دلیل پروداکشن و زمانبندی که دارد کار سختی است و از ریتم و ضرباهنگ خوبی برخوردار است. افشار به خوبی فهمیده است که آن دوران پر از تحرک و جنب و جوش‌های مردمی بوده است و توانسته این اتفاقات را در ضرباهنگ سریال حفظ کند و با ریتمی مناسب به تصویر بکشد. اتفاقات در این سریال پشت سر هم رقم می‌خورد و ما در هر قسمت شاهد کشمکش‌های فراوانی هستیم. گاهی ما در این حوزه با سریال‌هایی رو به رو هستیم که ریتم کندی دارند، درصورتیکه دهه ۶۰ ریتم تندی دارد و مخصوصا هرچه به انقلاب نزدیک می‌شویم جامعه به نوعی آتشفشان تبدیل می‌شود.

تامل بیشتر در نقش‌های فرعی

فهیم شخصیت‌پردازی بازیگران اصلی سریال «کیمیا» را قوام یافته دانست و اظهار کرد: این سریال سه فاز دارد و ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که آیا شخصیت‌ها می‌توانند تا پایان سریال همینطور قوام یافته جلو بروند یا خیر. تاکنون درباره این شخصیت‌ها دقت شده است و به طور ویژه‌ای دو شخصیت اصلی این سریال یعنی حسن پورشیرازی و مهراوه شریفی نیا بازی‌ها و عکس العمل‌های بسیار خوبی داشتند و انتخاب شریفی نیا نیز مناسب بود چون چهره‌ای کاملا گریم پذیر دارد و در دوران مختلف این سه فاز می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

وی درباره بازیگران فرعی سریال نیز عنوان کرد: برای بازیگران فرعی سریال لازم بود تامل بیشتری صورت بگیرد چراکه در باورپذیری داستان و نقش‌ها اهمیت زیادی دارند. به طور مثال در بعضی از نقش‌ها مثل شریف می‌شد از تیپ استفاده کرد تا مخاطب بتواند با نقش‌هایی که به سرعت وارد کار شده و خارج می‌شوند ارتباط برقرار کند.

این منتقد سینما و تلویزیون در پایان عنوان کرد: با این حال کار در مجموع خوب است و ما در آن ایستایی و توقف نمی‌بینیم، به نظرم شبکه دو پیش از این در تلویزیون دیده نمی‌شد و سریال «کیمیا» توانست این شبکه را زنده کند.

پایان پیام

کد خبر : 6186 ساعت خبر : 12:17 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=6186
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات