علیزاده و دادبه به حافظیه می‌روند

یادروز حافظ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفرا و رایزنان کشورهای اروپایی و آسیایی ۲۰ مهر در حافظیه برگزار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری گلونی، بهزاد مریدی بیان داشت: در ادامه برنامه‌های دهه فرهنگ که به نام حافظ شیرازی مزین شده است، روز پایانی این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور و ایراد سخنرانی خواهد داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به اینکه با همراهی برخی از سفرا و نمایندگان کشورهای آسیا و اروپا در آرامگاه حافظ گرد هم می‌آییم تا گرامیداشتی جهانی برای این شاعر بلندآوازه برگزار شود، گفت: افزون بر این، با حضور استاد حسن علیزاده و گروه هم‌آوایان به سرپرستی این استاد مسلم موسیقی ایرانی و سنتی اجرای تازه‌ترین ساخته‌های وی در رسای حافظ شیرازی در حافظیه به صحنه می‌رود.

علیزاده صاحب سبک آشنا با حافظ

بهزاد مریدی با بیان اینکه استاد حسین علیزاده از صاحب سبک‌های موسیقی سنتی ایران چهره‌ای به نام در این عرصه است که سال‌ها عمر خود را در پاسداشت اشعار و سروده‌های حافظ سپری کرده است، ابراز کرد: با وجود ۸ عنوان کتابی که استاد علیزاده در باب موسیقی ایرانی نوشته و تدوین کرده است، او از نادر موسیقی‌دان‌هایی است که افزون بر ساخت موسیقی برای سینما و فیلم در خارج از ایران چهره‌ای شناخته شده است.

وی از اجرای موسیقی توسط گروه هم‌آوایان به سرپرستی استاد علیزاده در گرامیداشت حافظ خبر داد و گفت: این چهره موسیقی با بهره‌مندی از اشعار لسان‌الغیب تازه‌ترین ساخته‌های خود را به شیراز ارمغان می‌آورد.

سخنان اصغر دادبه در یادروز حافظ

این مقام فرهنگی استان با تاکید بر اینکه افزون بر سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار فارس و امام جمعه شیراز نیز در مقام حافظ به ایراد سخن خواهند پرداخت، اشاره کرد: در این مراسم دکتر اصغر دادبه، استاد دانشگاه و حافظ پژوه مطرح ایران به سخنرانی خواهد پرداخت.

وی از سخنرانی حافظ پژوهان در آیین گرامیداشت یادروز حافظ نیز خبر داد و یادآور شد: یکشنبه شب (۱۹ مهرماه) نیز با حضور اصحاب فرهنگ و ادب و هنر به ویژه پیشکسوتان شعر و ادب پارسی با هنرمندی گروهی از دف‌نوازان شهر شیراز آیین گلباران آرامگاه و مزار حافظ برگزار می‌شود.

مریدی با بیان اینکه حافظ از استوانه‌های ادبی جهان و ایران است که هنوز پس از سده‌ها پیرامون شخصیت و آثار وی سخن تازه وجود دارد، تاکید کرد: بر پایه این، آنچه در دهه فرهنگ به مناسبت یادروز حافظ تدوین و برگزار شد قطره‌ای از دریای بیکران این شاعر بلندمرتبه است که باید در جان و روان جامعه امروزی روان گردد.

مدیر فرهنگ و ارشاد فارس حضور حافظ پژوهان و فرهنگوران داخلی و خارجی را در دهه فرهنگ مغتنم شمرده و گفت: آنچه امروز بیش از همه به آن نیازمندیم پاسداشت شخصیتی است که پیش و بیش از همه در معرفی فرهنگ، زبان، هنر و ادب این مرز و بوم کوشیده است. از این رو اکنون نوبت ماست که اندیشه‌های حافظ را به تمامی نقاط دنیا گسترده و این استوانه ادبی و فرهنگی را استوار سازیم.

همسایگان حافظ میزبان خواجه

وی به برپایی برنامه‌ای با عنوان همسایگان حافظ نیز اشاره کرد و گفت: روز شنبه، ۱۸ مهر نیز برنامه‌ای تحت عنوان «با همسایگان خواجه حافظ شیراز» برگزار شد که در آن خانواده‌های شعرایی که مقبره آنها در جوار آرامگاه حافظ است مورد تجلیل قرار گرفتند.

مریدی، اضافه کرد: ‌ روز دوشنبه، ۲۰ مهر نیز نشست علمی حافظ با حضور حافظ پژوهان سراسر کشور در سالن کتابخانه اسناد ملی فارس برگزار خواهد شد.

گفتنی است: برنامه‌های دهه فرهنگ که از یازدهم مهرماه با حضور گروه‌های هنری در شیراز آغاز گشت، همزمان با ۲۰ مهر، یادروز حافظ به کار خود پایان می‌دهد.

پایان پیام

کد خبر : 5977 ساعت خبر : 3:19 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=5977
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات