۳۰۹ واژه به فرهنگستان زبان و ادب فارسی رفت

دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳۰۹ واژه را از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ با هدف حفظ و صیانت از زبان و ادب فارسی، اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه‌ و استفاده از واژگان مناسب در نامگذاری یا اصلاح تابلوی سردر اصناف، محصولات، کالا و بسته‌بندی‌ها و سایر امور تبلیغاتی در ۶ ماهه نخست امسال ۳۰۹ واژه را از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام کرد.

این دفتر با توجه به ضرورت استفاده از فن‌آوری‌های نوین و با هدف تسهیل اجرای قانون و تسریع امور ارباب رجوع، از ابتدای مهرماه جاری، سامانه‌ای را برای تشخیص واژگان بیگانه ایجاد و راه‌اندازی کرده است. این سامانه، امکان آگاهی از نتیجه استعلام عبارات، اسامی و اصطلاحات را از فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای تمامی کارشناسان استان‌ها، متقاضیان، مراجعان یا علاقمندان تسهیل کرده است. بدین منظور مخاطبان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی به نشانی ad.gov.ir بیگانه یا غیربیگانه بودن عبارات، اصطلاحات و اسامی مورد نظر خود را پیگیری کنند.

لازم به یادآوری است، فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان تنها مرجع رسمی تشخیص بیگانه یا غیربیگانه بودن واژگان، به طور مستمر با دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی در این زمینه همکاری می‌کند.

علاقمندان می‌توانند برای مشاهده و استفاده از سامانه تشخیص واژگان اینجا کلیک کنند.

دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی به منظور پاسداشت و صیانت از زبان و ادب فارسی و به منظور اجرای قانون منع به‌کارگیری عناوین، اصطلاحات و اسامی بیگانه که در سال ۱۳۷۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، نظارت خود را در این زمینه آغاز کرده است. این دفتر برای جلوگیری از تخلف در نام‌گذاری تابلوهای سردراصناف، کالاها، خدمات، محصولات و بسته‌بندی‌ها و همچنین نظارت بر اصطلاحات به کار رفته در انواع تبلیغات و آگهی‌ها، واژه‌های مورد نظر را با مراجعه متقاضیان و ارباب رجوع یا بررسی میدانی،‌ دریافت و بیگانه یا غیربیگانه بودن آن‌ها را از فرهنگستان زبان و ادب فارسی استعلام می‌کند و نتیجه این استعلام اطلاع‌رسانی می‌شود.

پایان پیام

کد خبر : 6393 ساعت خبر : 1:51 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=6393
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات