پروژه نمایشی «متاستاز» در تئاتر شهر

به گزارش پایگاه خبری گلونی،‌ پروژه نمایشی «متاستاز» به نویسندگی و کارگردانی علی اصغر دشتی از شنبه نهم آبان ماه در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می‌شود.

پروژه نمایشی « متاستاز » به نویسندگی و کارگردانی علی اصغر دشتی و تهیه کنندگی آرش وفاداری ساعت ۱۹ شنبه نهم و ساعت ۱۷ دوشنبه یازدهم آبان ماه در تالار سایه تئاتر شهر آغاز و با اجرا در تالار چهارسو در ساعت ۱۹ روزهای پنجشنبه چهاردهم و جمعه پانزدهم آبان میزبان دوستداران تئاتر خواهد بود.

در توضیح پروژه «متاستاز» آمده است:

«الف: پروژه متاستاز نتیجه ورک شاپی است که بر پایه بدن و با رویکرد«عواطف معاصر» کار خود را شروع کرد و در طول تمرینات به تدریج موضوعی که دغدغه مشترک دو نفر از اعضای گروه بود، سمت و سوی آن را مشخص کرد.

در شب آخر ورک شاپ به تاریخ ششم آذرماه ۹۳، همه اعضای گروه با توجه به موضوع انتخاب شده سرطان و نسبت آن با فرد نزدیک به بیمار مبتلا به سرطان از طریق قطعات اجرایی متکی بر بدن و با بیان یک تک گویی، رابطه و تجربه خود را با موضوع سرطان اطرافیانشان بیان کردند. این اجرا به نوعی مستند سازی آن شب و عواطف بیان شده یا شکل گرفته بعد از آن است. عواطفی که به تدریج از نمونه‌های مثالی ( مستند موجود در تمرین) به کنشی از عواطف معاصر جمعی بدل شد. در واقع آخرین شب ورک شاپ منبعی شد تا براساس آن و با تمرکز بر اطرافیان و همپاهای بیماران مبتلا به سرطان، اجرای «متاستاز» شکل بگیرد.

با پیش رفتن و پرورش ایده اجرا، به دلیل قابل تعمیم بودن موضوع در ایران این روزها، پروژه به سمت شکل گیری کمپینی پیش رفت که به مرور اجرای تئاتر را بخشی از خود کرد.

ب: به ازای هر بیمار مبتلا به سرطان، حداقل سه نفر به شکل مستقیم درگیر هستند و از این سه نفر، یک نفر تمام قوا و وقت خود را وقف بیمار می‌کند. بر اساس آمار در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران وجود دارند و اگر برای هر بیمار سه همپا در نظر بگیریم در نتیجه حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار ایرانی، همپای بیمار مبتلا به سرطان هستند. با توجه به افزایش سالانه ۹۰هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران، سالانه ۲۷۰ هزار همپا به جمع همپاهای بیماران مبتلا به سرطان اضافه می‌شود.

ج: موضوع پروژه متاستاز سه اصل مهم «بیماری و راه های پیشگیری»، «بیمار مبتلا» و«خیریه» نیست؛ بلکه یادآوری اصلی است که مورد غفلت قرار گرفته است. یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر همپای بیماران مبتلا به سرطان که زندگی خود را وقف عزیزشان کرده‌اند.

د: ما گسترش یافتن، از جایی به جای دیگر رفتن، تکثیر شدن و … را از سرطان یاد گرفته‌ایم؛ از متاستاز. فرض ما این است که برای روبه رو شدن با پدیده‌ای به قدرت سرطان، باید با او به روش خودش رفتار کنیم. ما متاستاز می‌کنیم اما نه بیماری را، نه بی‌توجهی و انکار را، ما عواطفمان را نسبت به یکدیگر و توجه‌مان را به جامعه متاستاز می‌کنیم تا شاید وجه دیگری را از این پدیده دیده و درک شود.

متاستاز چیست؟ متاستاز به انتقال سلول‌های سرطانی به بافت‌های دیگر بدن اطلاق می‌شود که در مراحل خیلی پیشرفته سرطان ایجاد می‌شود. گاهی سلول‌های سرطانی از بافت اولیه ای که در آن ایجاد شده‌اند جدا شده و از راه جریان خون با سیستم لنفاوی خود را به دیگر اعضای بدن می‌رسانند و در محل جدیدی لانه گزینی و تکثیر کرده و کانون سرطانی جدیدی را می‌سازند.

فیبو ناچی: دنباله‌ای از اعداد که دو جمله اول آن صفر و یک هستند و هر جمله از حاصل جمع دو جمله قبل از خود به دست می‌آید. اعداد ۱،۱،۲،۳،۵،۸،۱۳،۲۱،۳۴، چند جمله اول این دنباله هستند، چیدمان و اجرای “متاستاز” بر اساس دنباله فیبوناچی در سالن‌های تهران گسترش می‌باید.»

شیما مهدوی، ایلناز شعبانی، یاسمن ادیبی،مهتاب پرنیان، فاطمه صادقی، ملیکا روح انگیزی اجراگران این اثر نمایشی هستند، ضمن اینکه فرشاد فزونی موسیقی و اجرا، فرهاد فزونی مدیری هنری، ندا نصر طراح لباس، صبا کسمایی طراح نور، عباس حبیبی مدیر تولید، مهران جلیلوند، نغمه معنوی گروه کارگردانی، پریناز طیب دستیار تهیه کننده، کاملیا غزلی امور بین‌الملل، رئوفه رستمی عکاس، مهدی باقرپور مدیر صحنه بخشی از عوامل اجرایی پروژه نمایشی « متاستاز علیه متاستاز» را تشکیل می‌دهند.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و برای تهیه و یا رزرو بلیت آثار نمایشی به صحنه رفته در تئاتر شهر به آدرس www.gishetheater.ir مراجعه کنید.

پایان پیام

کد خبر : 7440 ساعت خبر : 5:08 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=7440
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات