جایزه رمان تهران در راه است

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دبیر جایزه داستان تهران با اعلام جزئیات دومین دوره این جایزه نسبت به افزوده شدن بخش رمان به این رویداد ادبی در سال آینده اظهار امیدواری کرد.
نشست خبری دومین دوره جایزه داستان تهران پیش از ظهر امروز یکشنبه ۸ آذر با حضور مینا فرشیدنیک دبیر این جایزه و سردبیر ماهنامه داستان همشهری در سالن کنفرانس موسسه همشهری در تهران برگزار شد.
فرشیدنیک در ابتدای این نشست خبری هدف از پایه گذاری جایزه داستان تهران را ثبت تصاویری از شهر تهران در داستان‌های نویسندگان معاصر ایران عنوان کرد و گفت: اولین دوره اینجایزه سال گذشته با استقبال مناسب داستان نویسان کشور در برج میلاد برگزار شد. دومین دوره اینجایزه هم تیرماه امسال با انتشار فراخوان، کلید خورد.

به گفته وی دانشگاه تهران سازمان زیباسازی شهر تهران، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، اداره کل آموزش‌های شهروندی، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، رادیو تهران و برج میلاد با تعیین و طراحی جوایزی برای برگزیدگان، در برپایی دومین دوره جایزه داستان تهران با ماهنامه داستان همشهری همکاری کردند.

دبیر جایزه داستان تهران در مورد ملاک‌ها و محورهای مورد ارزیابی در داستان‌های ارسالی به دومین دوره اینجایزه و تفاوت احتمالی این داستان‌ها و دیگر داستان‌های شهری گفت: ما برای این موضوع محورهایی محتوایی را طراحی کردیم که براساس آن در داستان‌های ارسالی، شهر تهران باید نقشی محوری داشته باشد. به این معنا که داستان، چنان با مولفه‌های شهری تهران گره خورده باشد که در مکان‌های دیگری جز این شهر قابل تصور نباشد.

فرشیدنیک مولفه‌هایی از قبیل ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیمی، ادوار و وقایع تاریخی شهر تهران، اماکن تاریخی پایتخت، داستان‌های فرهنگی و هنری، ورزشی و…، نمادهای شهری و اماکن منحصر به فرد شهر تهران، اماکن متبرکه و زیارتگاه‌های تهران، سیستم حمل و نقل و ترافیک شهری، چهره معماری تهران و سبک زندگی شهروندان تهرانی را از جمله مواردی برشمرد که در ارزیابی داستان‌ها در جایزه داستان تهران مد نظر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به دریافت ۱۳۶۲ اثر تا پایان مهلت فراخوان دومین دوره جایزه داستان تهران در آخر مهرماه سال جاری این تعداد را ۱۰ درصد بیشتر از آثار دوره نخست عنوان کرد و گفت: به علاوه، آثار امسال از نظر کیفی هم یک سر و گردن بالا‌تر از آثار دوره نخست است و داستان‌ها به این سمت رفته که روح شهر تهران در آن‌ها انعکاس یابد.

دبیر جایزه داستان تهران همچنین با اشاره به اینکه در دوره نخستین اینجایزه ۴۰ اثر به مرحله نیمه نهایی راه یافته بود، از راهیابی ۷۵ اثر به این مرحله در دوره دوم اینجایزه خبر داد و گفت: هیات داوران ما شامل علی خدایی، محمد حسن شهسواری، علی موذنی، بلقیس سلیمانی و فرخنده آقایی طی دو تا سه هفته آینده منتخبین بخش‌های مختلف جایزه را تعیین و به دبیرخانه اعلام خواهند کرد که از این برگزیدگان در مراسم اختتامیه جایزه که سوم دی ماه در یکی از تالارهای شهر برگزار می‌شود، با اهدای جوایز تجلیل به عمل می‌آید.

فرشیدنیک سپس جوایز دومین دوره جایزه داستان تهران را به شرح زیر اعلام کرد: بخش اصلی مجموعه ۸ جایزه شامل رتبه نخست ۷ میلیون تومان، رتبه دوم ۵ میلیون تومان، رتبه سوم ۳ میلیون تومان و تقدیر از ۵ اثر بر‌تر هر یک به مبلغ یک میلیون تومان. بخش‌های جنبی مجموعا ۱۲ جایزه شامل: جایزه ویژه دانشگاه تهران ۵ میلیون تومان، جایزه ویزه بازار تهران دو اثر هر یک ۵ میلیون تومان، جایزه ویژه خط سفید ۵ میلیون تومان، جایزه ویژه تهران شهر همدلی دو اثر هر یک ۵ میلیون تومان. جایزه ویژه رادیو تهران رتبه نخست دو میلیون تومان و رفته دوم یک میلیون تومان، جایزه ویژه حقوق و تکالیف شهروندی ۳ نفر هر کدام ۵ میلیون تومان و جایزه ویژه برج میلاد اثر برگزیده ۵ میلیون تومان.

وی همچنین با یادآوری انتشار ۱۰ اثر برگزیده دوره نخست اینجایزه در شماره‌های مختلف ماهنامه داستنان همشهری از انتشار مجموع این آثار در قالب یک کتاب و توضیح آن در اختتامیه دومین دوره اینجایزه خبر داد و گفت: علاوه بر این ما چهره‌های جوان داستان نویس را که در اینجایزه حائز رتبه برگزیده می‌شوند، برای فعالیت در تحریریه ماهنامه داستان همشهری، دعوت به فعالیت می‌کنیم کمااینکه در حال حاضر چند نفر از برگزیدگان دوره نخست اینجایزه با این ماهنامه همکاری دارند. این اتفاق در دوره جاری هم خواهد افتاد و برگزیدگان جایزه داستان کوتاه تهران هم به تحریریه این مجله دعوت به همکاری می‌شوند.
دبیر جایزه داستان تهران با اشاره به اینکه ما جایزه داستان تهران را با این اعتقاد پایه گذاری کردیم که شهروندان تهرانی میزبانی شهروندانی از نقاط مختلف کشور در شهرشان هستند و همه این جمعیت با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند که یکی از راه‌های برقراری ارتباط و تعامل سازنده بین آن‌ها، آشنایی آن‌ها با داستان همدیگر است. اینجایزه موجب شکل‌گیری این گفتگو خواهد شد و همه ما می‌دانیم که بسیاری از معضلات تهران با گفتگو و تعامل نزدیک و سازنده آسان‌تر می‌شود.

فرشیدنیک همچنین از افزوده شدن به بخش جدید به جایزه داستان تهران در دوره دوم خبر داد و گفت: امسال با همکاری دانشگاه تهران، کتاب مستند نگاری تهران با تعدادی از کار‌شناسان حوزه مستند نگاری در دست تهیه داریم که در همین زمینه دانشگاه تهران به عنوان نماد این دوره از جایزه داستان تهران انتخاب و معرفی شده است. بخش افزوده شده دیگر روایت‌های داستانی که منطبق با مستندهای داستانی از تهران است. ما همچنین امیدواریم سال آینده بخش رمان تهران را هم به جایزه داستان تهران اضافه کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۶۸ درصد شرکت کنندگان دوره دوم اینجایزه ساکن تهران و ۳۲ درصد ساکن شهرهای غیر از تهران هستند این مسئله را نشان دهنده اهمیت پایتخت برای تمامی شهروندان ایران ذکر کرد.

پایان پیام

کد خبر : 9204 ساعت خبر : 2:51 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=9204
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات