پروژه بزرگ کارستان رونمایی شد

به گزارش پایگاه خبری گلونی، مجموعه فیلم‌های مستند «کارستان» همزمان با ده سالگی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان، به طور رسمی با حضور رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب سرپرستان گروه کارگردانی این پروژه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پروژه کارستان دهمین سالروز تاسیس بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان عصر ۳۰ آبان در منظومه خرد با حضور جمع زیادی از کارآفرینان و حامیان این بنیاد برگزار شد.

بخشی از این  مراسم به معرفی و رونمایی رسمی از پروژه سری فیلم‌های مستند درباره کارآفرینان «کارستان»   اختصاص داشت. پروژ‌ه‌ مستند‌سازی با ابعاد ملی که مدتی است توسط رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب آغاز شده است و قرار است زندگی کارآفرینان ایرانی را به تصویر بکشد.

رخشان بنی اعتماد در بخشی از این برنامه با معرفی پروژه کارستان از ساخت مجموعه‌ای خبر داد که قرار است تجربیات و چالش‌های حرفه‌ای کارآفرینان ایران را به تصویر بکشد،   افرادی که   می‌توانند به عنوان یک الگوی موفق به جامعه معرفی شوند.

DSC_6889

بنی اعتماد آشنایی خود با موضوع کارآفرینی و ایده اصلی این پروژه را آشنایی‌اش با بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و فیروزه صابر دانست و گفت: «هشت سال پیش به طور جدی روی این پروژه متمرکز شدم. دلایل اولیه‌ام برای ساخت این مجموعه این بود که به نظرم می‌رسید در شرایطی که امکانات و فرصت‌های شغلی در جامعه به طور عادلانه تقسیم نمی‌شود، تصوری که برای جوانان وجود دارد، این است که دست‌یابی به یک امکان و چشم انداز برای زندگی آینده، صرفا وصل بودن به رانت یا جریانهای اقتصادی است. گرچه بخشی از این تفکر هم غیر واقعی نیست اما این همه واقعیت هم نیست. واقعیتی که جوانان باید از آن الگو بگیرند این است که حتی در چنین شرایطی کسانی هستند که برخلاف ذهنیت جا افتاده برای نسل جوان، عمل می‌کنند، تصوری که در آن پولدار شدن هدف است، ارزش و حرمت کار و موفقیت و چالش در برابر مشکلات، یک امر فراموش شده است. به نظرم می‌آمد که در کنار تمام کارهایی که در کارنامه کاری ام  داشتم،   به  خاطر حساسیتی که در نمایش واقعیتهای جامعه دارم  لازم بود که روی این بخش هم کار کنم. نه به شکل قهرمان سازی روی یک شخصیت خاص بلکه  با به تصویر کشیدن   الگوهای خودباوری به جوان‌ها نشان دهم که می‌شود گونه دیگری هم دید، من دلم به درد می‌آید وقتی که از دانش اموز دبیرستانی ما تا دانشجوی ما در بالا‌ترین رتبه تحصیلی تمام ذهنیتش این است که چطور مهاجرت کند، فراهم کردن شرایط بهتر برای تحصیل و زندگی بد نیست اما اینکه جوانان هیچ چشم اندازی پیرامون خود نمی‌بینند و فقط به مهاجرت فکر می‌کنند، بد است..»

سرپرست گروه کارگردانی  سری فیلم‌های مستند «کارستان» در مورد میزان پیشرفت فاز ابتدایی پروژه گفت: «این پروژه از دوسال پیش به همت مجتبی میرتهماسب با کمک بنیاد توسعه کارآفرینی آغاز شده و ۵ فیلم از این مجموعه که منابع آن تماما از طریق حامیان جذب شده است، در مرحله تولید است. در  فاز دوم که امیدوار هستیم منابع مالی آن  در طول زمان پیش بینی شده  جذب شود قرار است ۱۲ فیلم ساخته شود. مخاطبین این فیلم تمام جامعه هستند، مخاطبینی که نیاز به داشتن الگوهایی دارند که هیچ وقت در جامعه نمی‌بینند. ما اصطلاحی در فیلمسازی داریم که وقتی یک فیلم شروع می‌شود می‌گوییم کلید زده شد.»

بهرنگ تنکابنی مدیر روابط عمومی و تبلیغات مجموعه فیلم‌های مستند کارستان نیز  در مورد اهداف و چشم انداز ساخت این مجموعه مستند توضیح داد: «ین پروژه پس از دوسال مراحل پژوهش خود را به پایان رسانده و در مرحله تولید قرار گرفته است، محصول اصلی این پروژه، فیلمهای مستندی است که از کارآفرینان مختلف ساخته می‌شود، فیلمهایی که هر یک توسط یکی از مستند سازان برجسته کشور به تصویر کشیده خواهد شد و در کنار این  فیلمهای ارزشمند نتایج پژوهش‌ها به شکل کتاب مکتوب خواهد شد.   در کنار این فعالیت‌ها در نظر داریم با تولید محتوا در زمینه دانش و فرایندهای کارآفرینی، این مهم را از بستر شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی به جامعه هدف خود که موقعیت استثنایی امروز کشور را ساخته‌اند، یادآوری کنیم. می‌توان مدعی شد که کارستان یک پروژه ملی است، که این بار نه از سوی نهاد‌ها و سازمانهای دولتی که از سوی هنرمندان و فعالان مدنی در حال انجام است.»

شهین‌دخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز که یکی از مهمانان این برنامه بود در بخش دیگری از مراسم دهمین سالگرد فعالیت بنیاد توسعه کارآفرینی گفت: «برای رسیدن به اهداف بزرگی که پیش رو داریم، در سطح کلان نیازمند تغییر رویکرد از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر دانش و خلاقیت هستیم، که به نام اقتصاد دانش بنیان و خلاق از آن  یاد می‌شود، و امروزه در دنیا حرف اول را می‌زند. این اقتصاد زن و مرد نمی‌شناسد.»

معاون رئیس جمهوری درامور زنان وخانواده با قدردانی ازخدمات سازمان‌های مردم نهاد، گفت: «مجموعه‌هایی مانند بنیاد توسعه کارآفرینی زنان وجوانان که درآموزش واشتغال آفرینی برای زنان ودختران دراستانهای کمتر برخوردار ومحروم کشور بیشترین تمرکزش را معطوف داشته جای قدردانی وحمایت دارند.»

ملاوردی آموزش واشتغال آفرینی را از جمله وظایف دولت‌ها دانست و گفت: «درشرایط کنونی که دولت برای رسیدن به شرایط متعادل حدود پنج سال زمان نیاز دارد، این قبیل بنیاد‌ها می‌توانند به دولت وجامعه خدمت کنند. اقتصادهای سنتی که با تزریق پول ایجاد اشتغال می‌کردند دیگر پاسخگوی شرایط امروزدنیا نیستند ودنیا به سمت اقتصادهای دانش بنیان ویا اقتصادهای خلاق تغییر مسیر داده واین‌‌ همان روش اتخاذ شده بوسیله این قبیل نهادهای کارآفرین مردم نهاد است.»

DSC_6849

مولاوردی همچنین در رابطه با پروژه کارستان در حاشیه مراسم  به روابط عمومی مجموعه فیلم‌های مستند کارستان گفت: «مستند سازی فعالیت‌ها و شناساندن الگوهای موفق کارآفرینی به ویژه برای نسل جوان بسیار ضروری به نظر می‌رسد. چنین کارهایی می‌تواند در انتقال تجارب این الگو‌ها به نسل جوان بسیار مفید باشد. ما هم با توجه به مسئولیتی که داریم هم می‌توانیم حمایت مالی از این مستند‌ها داشته باشیم و هم می‌توانیم بهره لازم را در استفاده و ترویج آنچه که مستند شده است، ببریم. و با توجه به اینکه در اجلاس مختلف بین المللی هم شرکت می‌کنیم، می‌توانیم افراد موفقی که معرفی می‌شوند را از طریق ارائه چنین مستند‌هایی در مجامع بین المللی معرفی کنیم. بحث تجربه‌های موفق یکی از مواردی است که از کشور‌ها خواسته می‌شود، و ما می‌توانیم با دست پر در مجامع مختلف شرکت کنیم.»

سعیده قدس، پایه گذار موسسه محک هم در حاشیه این برنامه در رابطه با تاثیر ساخت مستندهایی در رابطه با افراد موفق اظهار داشت: «ساختن مستند‌هایی از این دست می‌تواند در جلوگیری از فرار مغز‌ها بسیار تاثیر گذار باشد، و برای کسانی که مدام می‌گویند نمی‌شود و نمی‌توانیم، الگوهایی ارائه می‌کند که می‌توانند سرلوحه کارشان قرار دهند. باید چنین فعالیتهایی را تبلیغ کرد، همانقدر که تبلیغات منفی می‌تواند تاثیر گذار باشد، در تقابل با این تبلیغات که ذهن جوان‌ها را پر کرده، ما هم باید برای دیدن توانمندیهای جوان‌ها و امکانات موجود در کشورمان و راه درست استفاده از این  امکانات سرمایه گذاری کنیم و تبلیغات موثر انجام بدهیم. نسل جوان توانایی سازندگی دارند و باید برای ساختن کشورمان تهییجشان کنیم.»

پایان پیام

کد خبر : 8765 ساعت خبر : 1:59 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=8765
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات