هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

از گروه تنبورنوازان سیمرغ حمایت کنید

این گروه روز جمعه ۲ بهمن در خرم‌آباد اجرا دارد و هنوز تا پر شدن سالن شهید آوینی زمان هست.

پایگاه خبری گلونی از همه علاقه‌مندان موسیقی دعوت می‌‌کند با خریدن بلیت این کنسرت از برگزاری کنسرت‌ گروه‌های مستقل در خرم‌آباد حمایت کنند تا نوای تنبور در خرم‌آباد بپیچد. گروه تنبور نوازان سیمرغ از الیگودرز به خرم‌آباد آمده‌اند و باید از سوی مردم حمایت شوند.

پایگاه خبری گلونی، در حمایت از این کنسرت ۱۰ قطعه بلیت را برای اعضای تحریریه خود خریداری می‌کند تا چراغ اول را روشن کرده باشد. از همه همشهریان دعوت می‌کنیم که با خرید بلیت‌‌های ۱۵ هزارتومانی این کنسرت در این گردهمایی هنری شرکت کنند. نشانی مراکز فروش بلیت در پوستر کنسرت درج شده است. برای خرید آنلاین به اینجا مراجعه کنید.

پایان پیام

تنبور

تنبور سازی است که دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و معمولاً از چوب توت ساخته می‌شود. کاسه آن به دو صورت یک تکه (کاسه‌ای) که از قدیم مرسوم بوده و چند تکه‌ای (ترکه‌ای یا چمنی) است که به تقلید از کاسه سه تار در دهه‌های اخیر ساخته شده‌است. طول این ساز در بین ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر و دارای سه سیم است، یکی واخوان و دو سیم اصلی. در زمان قدیم به گفته فارابی از یک یا دو سیم اصلی استفاده می شدهاست که اکنون به صورت سه سیم معمول است.

این ساز دارای چهارده پرده (دستان) و فاقد ربع پرده می‌باشد. در نواختن آن دو نوع کوک رایج است. ابتدا کوک هفت دستان (برز) و دیگری کوک پنج دستان (ته رز) که نوازندگان امروزی بیشتر از کوک سیم اصلی دو(C) و سیم واخوان سل(G)استفاده می‌کنند. تنبور را با چهار انگشت دست راست و بدون استفاده از مضراب مصنوعی می‌نوازند و تکنیک‌های دست چپ آن شبیه دیگر سازهای زهی دسته دار مانند تار و سه تار است و مضراب‌های اصلی آن عبارتند از انواع مضراب راست، چپ و شُر انواع مضراب ریز، گل‌ریز، غنچه، دوچپ (دوتک) و … آلبوم صدای سخن عشق با صدای شهرام ناظری اولین و مطرح ترین آلبومی است که به معرفی ساز تنبور می پردازد.

کد خبر : 12334 ساعت خبر : ۹:۳۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=12334

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x