گرامی‌داشت زادروز استاد محمد‌رضا لطفی

آئین گرامیداشت شصت و نهیمن زادروز استاد محمدرضا لطفی نوازنده پرآوازه تار و سه تار، هفدهم دی ماه توسط بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و با همکاری مکتب خانه میرزا عبدالله برگزار می شود.
به گزارش پایگاه خبری گلونی،  مجید کیانی، علی اکبر شکارچی و ارشد طهماسبی به عنوان سخنران در این مراسم حضور خواهند یافت و هوشمند عبادی، ارشد طهماسبی و علی اکبر شکارچی در این برنامه  قطعاتی را به صورت جداگانه  برای علاقمندان به موسیقی ایرانی و به یاد محمدرضا لطفی  می‌نوازند.
استاد محمدرضا لطفی ردیف‌دان، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندهٔ تار و سه‌تار و همچنین پژوهشگر و مدرس موسیقی اصیل ایرانی ١٧  دی ماه سال ۱۳۲۵ در گرگان چشم به جهان گشود. وی  در کنار تار و سه‌تار، کمانچه، دف، نی و سنتور نیز می‌نواخت. از مهم‌ترین فعالیت‌های این هنرمند فقید می‌توان به تاسیس کانون فرهنگی و هنری چاووش در دهه ۱۳۵۰ با حمایت‌های معنوی هوشنگ ابتهاج اشاره کرد. آثار ارزشمندی در مقام آهنگساز، نوازنده و خواننده از او به یادگار مانده که از آن جمله می‌توان به آلبوم‌های عشق داند، سپیده، بیداد، بال در بال، قافله سالار خموشانه و … اشاره کرد. تاسیس گروه‌های سه گانه شیدا‌، همکاری هنری با محمود دولت‌آبادی و علی حاتمی، انتشار کتاب سال شیدا از جمله فعالیت‌های برجسته فرهنگی و هنری وی به شمار می‌رود.
موسسه‌ی آموزشی مکتب‌خانه میرزا عبدالله نیز به سرپرستی و نظارت محمدرضا لطفی در سال ۱۳۷۲ تشکیل شد و  به تعلیم ساز و آواز ایرانی با متد تاریخی آن یعنی سینه به سینه (شفاهی) می‌پردازد. محتوای دروس در این موسسه  بر پایهٔ ردیف میرزا عبدالله فراهانی بوده که تحت نام “متن و حاشیه ردیف” شناخته شده است. همچنین در مکتب‌خانه میرزا عبدالله علاوه بر آموزش ردیف به پیشرفت فن (تکنیک) نوازندگی هنرجویان، با متد برگرفته از ردیف نیز توجه می‌شود.
گفتنی است آئین گرامیداشت شصت و نهیمن زادروز استاد محمدرضا لطفی  نوازنده پرآوازه  تار و سه تار هفدهم دی ماه ساعت ٢١  در سالن خلیج فارس فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار می‌شود و حضور کلیه علاقمندان در این برنامه آزاد است.

پایان پیام

کد خبر : 11366 ساعت خبر : 2:28 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=11366
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات