گلونی

درخواست برای تصویب لایحه هوای پاک

جمعی از فعالین مدنی و سمن‌های حوزه محیط‌ زیست کشور در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار بررسی و تصویب هر چه سریع‌تر لایحه هوای پاک و سایر لوایح زیست‌محیطی در مجلس شدند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در نامه اعضای انجمن مردم نهاد مهندسین محیط‌زیست زاگرس و جمعی از فعالین مدنی و سمن‌های حوزه محیط‌ زیست کشور آمده است: پیرو نامه اخیر ۱۱۵ سازمان مردم نهاد حامی محیط‌ زیست کشور خطاب به آن‌جنابان درخصوص وضعیت کلی محیط‌ زیست این مرزوبوم و وظیفه خطیر نمایندگان مردم در رفع موانع و اتخاذ قوانین تسهیل کننده، همچنین دعوت به اعتدال و تخصص محوری لازم شد نظر به وقوع پدیده وارونگی دما و پایداری هوا طی هفته های گذشته موارد زیر مجددا طی نامه سرگشاده‌ای یادآوری شود.

با مروری بر روند بهره‌برداری بی‌رویه از منابع پایه که منجر به بروز مخاطرات زیست‌محیطی مانند فرونشست دشت‌ها و کاهش ذخایر آب‌های زیر زمینی، خشک شدن تالاب‌ها، زوال و تخریب جنگل و مراتع، تغییر کاربری‌ها و زمین خواری، گرد و غبار و… شده است، می‌توان دریافت که این روزهای محیط‌ زیست کشور قابل پیش بینی بوده و متاسفانه طبیعت فدای توسعه غیراصولی و ناپایدار شده است.

در این حال متاسفانه جانبداری‌های سیاسی برخی نمایندگان بر این بحران‌ها می‌افزاید و فرصت طلایی نمایندگی مردم (به عنوان مثال به جای بررسی و تصویب لایحه هوای پاک که نزدیک به یک سال در انتظار نظرات نمایندگان است) صرف سیاسی بازی و سیاه‌نمایی می‌شود. در حالی که برای تحقق توسعه پایدار و حفظ محیط زیست می‌بایست کلیه دستگاه‌ها، نهادها، نمایندگان مجلس، واحدهای تولیدی و خدماتی، شهرداری‌ها و نیز آحاد مردم … هر یک به وظایف خود عمل کنند.

در ادامه این نامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری آمده است: تاکیدات گرانقدر رهبر انقلاب و ابلاغ سیاست محیط زیست از سوی ایشان، راه کوتاهی و سیاسی بازی را می‌بندد و مسیر را برای حفاظت از محیط‌زیست کشور که این روزها بیش از هر چیز به تفکر، انصاف، تعقل، عمل و نیروی انسانی متخصص و متبحر نیاز دارد، هموار می کند.

خوشبختانه با جست‌وجویی ساده در فضای مجازی می‌توان نظرات، اعلام مواضع و عملکرد نمایندگان محترم را از سال‌های نه چندان تا امروز نسبت به موضوعات واحد مقایسه کرد و قضاوت را به مردم سپرد و روشن است که مطالبه گری حق قانونی و مشروع مردم و از برکات انقلاب اسلامی است.

البته نمایندگان محترم لازم نیست که حتما طرفدار و یا منتقد باشند. کافی است کمی منصف باشیم تا بپذیریم سازمان متولی حفاظت محیط زیست در ایران با بودجه‌ای ناچیز کار بسیار گسترده و سختی دارد. با این بودجه آیا ناوگان موتوری و تجهیزات و جیره غذایی محیط‌بانان عزیز را تهیه کند؟ به توسعه کمی و کیفی سازمان بپردازد؟ پاسخ پردیسان نشینان معترض را بدهد؟ گرد و غبار را کنترل کند؟ موضوع پسماند یا آلودگی آب‌ها و دریاهای کشور را دنبال کند؟ پنجه در پنجه غول‌های خودرو‌سازی بیافکند و …؟

بی‌شک در این مهلکه تنها آنهایی که دل در گروی محیط‌ زیست و پایداری این مرز و بوم دارند، همراه هستند نه باری بر دوش.

این را گفتیم تا به وظیفه خویش عمل کرده و رسالت خود را در روشنگری انجام داده باشیم؛ که به فرموده رهبر فرزانه انقلاب: مسئله محیط‌زیست مسئله این دولت و آن دولت نیست، مسئله این جریان و آن جریان نیست، مسئله همه کشور است، همه باید دست به دست هم بدهند و این مشکل را حل کنند.

در خاتمه این نامه بار دیگر بر لزوم بررسی و تصویب هر چه سریع‌تر لایحه هوای پاک و سایر لوایح زیست‌محیطی در مجلس شورای اسلامی تاکید شده است.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل