اعتراض به حذف سالار عقیلی از جشنواره فجر

به گزارش پایگاه خبری گلونی، پس از اعلام ممانعت از حضور سالار عقیلی در جشنواره موسیقی فجر امسال، داریوش پیرنیاکان دبیر و سخنگوی خانه موسیقی از اعتراض این نهاد صنفی خبر داد.

داریوش پیرنیاکان دبیر و سخنگوی خانه موسیقی در خصوص اعلام ممنوعیت اجرای سالار عقیلی در جشنواره موسیقی فجر در پی حضور این هنرمند در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای گفت: ما از جایگاه صنفی و هنری خانه موسیقی، موظفیم از حقوق همه هنرمندان و از منافع صنفی اعضا دفاع کنیم. امروز شنیده‌ایم که به مدیرجشنواره موسیقی فجر اعلام کرده‌اند آقای سالار عقیلی به دلیل حضور در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای نباید در این جشنواره شرکت کنند.

وی افزود: اول باید این موضوع کاملا بررسی شود و بعد این تصمیمات گرفته شود. می‌توانستند وقتی آقای عقیلی از سفر برگشتند با ایشان صحبت کنند و بعد در این باره تصمیم گیری شود. اما امروز بدون هیچ صحبتی با آقای عقیلی حکمی صادر کرده‌اند که در جشنواره شرکت نکنند که این برای ما اصلا قابل قبول نیست و جای تعجب دارد. همینطور که آقای عقیلی در بسیاری از برنامه‌های موسیقی کشور، در تیتراژ سریال‌ها و… حضور داشته‌اند و در این راه بسیار زحمت کشیده‌اند.

پیرنیاکان گفت: اخیرا هم شنیده بودم به دلیل وجود آهنگ‌های ایشان در یک سایت خارجی برایشان محدودیت‌هایی بوجود آمد. وقتی این محدودیت‌ها برای کسی وجود دارد و در داخل نمی‌گذارند کارش را انجام دهد، این هنرمند مجبور می‌شود به رسانه‌های بیرون از ایران روی بیاورد.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی افزود: ضمن اینکه هیچ قانونی به ما هنرمندان ابلاغ نشده که اگر کسی با یک رسانه خارجی گفتگو کند و اثرش آنجا پخش شود، جرم محسوب شود. از نظر ما جرم نیست؛ باید قانونی وجود داشته باشد که از آن تبعیت شود به همین راحتی نمی‌توان به کسی گفت این کار را انجام ندهید.

وی افزود: هنرمندان سر‌شناسی هم بودند که اخیرا گفتگو و کنسرتشان از شبکه‌های خارجی پخش شد و در ایران هم بعد از آن کنسرتشان را برگزار کردند. نباید در موردهنرمندان استثنا قائل شد.

وقتی اثری مجوز گرفته کسی حق ندارد جلوی مراسم رونمایی را بگیرد

پیرنیاکان همچنین در باره لغو برخی برنامه‌های موسیقی گفت: همیشه لغو کنسرت‌ها مورد اعتراض خانه موسیقی بوده و هست. حتی می‌شنویم آلبوم موسیقی وجود داشته که مجوز گرفته و پخش شده ولی جلوی مراسم معرفی و رونمایی آن را گرفته‌اند.

وی با اشاره به طرح محدودیت‌های اخیر برای رونمایی آلبوم‌ها در هیئت مدیره خانه و بررسی راهکارهای حل و فصل این موضوع افزود: اخیرا برای آلبوم آقای حسین علیشاپور و خانم نگار خارکن هم همین اتفاق افتاد؛ این کار مجوز گرفته بنابراین کسی حق ندارد جلوی رونمایی کاری را بگیرد که قبلا مجوز رسمی دریافت کرده است. این یک بام و دو هوا در زمینه موسیقی در کشور آشفتگی ایجاد می‌کند و وزارت ارشاد باید خیلی قانونمند به این‌ها رسیدگی کند تا صورتی قانونی پیدا کند.

داریوش پیرنیاکان در پایان گفت: ‌ من به عنوان سخنگوی خانه موسیقی و از موضع این نهاد صنفی به لغو برنامه آقای عقیلی در جشنواره فجر اعتراض دارم و انتقاد می‌کنم. ایشان خواننده سر‌شناسی است و همین که آمده‌اند در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده‌اند نکته مثبتی است و نشاندهنده همکاری ایشان است.

پایان پیام

کد خبر : 12631 ساعت خبر : 3:58 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=12631
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات