تمام پهنه‌ی آبی دریاچه ارومیه آب‌گیری شد

جدیدترین عکس ماهواره‌ای ناسا از دریاچه ارومیه که مربوط به روز بیست و ششم بهمن ۱۳۹۴ است، نشان می‌دهد که علاوه بر پر آب‌تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش‌هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم‌اکنون دارای آب است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، به دنبال ادامه بارش‌های اخیر برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز بیست و ششم بهمن‌ماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۵۵ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۵۱ سانتی متر نسبت به پایین‌ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه و دو سانتی متر نسبت به روز نوزدهم بهمن ماه افزایش نشان می‌دهد اما نسبت به تراز همین روز در سال گذشته (بیست و ششم بهمن ۱۳۹۳) ۸ سانتی متر پایین‌تر است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

تصویر زیر جدیدترین عکس ماهواره‌ای ناسا از دریاچه ارومیه پس از بارش برف در ارتفاعات اطراف دریاچه مربوط به روز بیست و ششم بهمن ۱۳۹۴ می‌باشد.

۹۴۱۱۲۷_urum

همانطور که در تصویر بالا مشخص است علاوه بر پر آب‌تر شدن قسمت شمالی دریاچه بخش‌هایی از قسمت جنوبی نیز که تا ماه گذشته (آذرماه) کاملا خشک بود هم اکنون دارای آب می‌باشد.

 پایان پیام

کد خبر : 13853 ساعت خبر : 1:14 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=13853
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات