مهرداد اسکویی بهترین مستندساز جهان شد

کارگردان پربیننده‌ترین مستند جشنواره فیلم فجر، که با کسب جایزه «تروویژن» به عنوان چهره فرهنگی سال جهان برگزیده شده است می‌گوید؛ این مستند را در ایران اکران عمومی نمی‌کند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، مهرداد اسکویی کارگردان فیلم مستند سینمایی «رویاهای دم صبح» که به تازگی برنده جایزه «True Vision» (نگاه حقیقی) شده است درباره اهمیت جایزه‌اش، اظهار داشت: این جایزه، برای یک عمر فعالیت در حوزه مستند اهدا می‌شود، از سال ۲۰۰۴ هرسال یک فیلمساز برنده این جایزه شده، که فیلم‌های او نقش مهمی در راستای پیشرفت خلاقانه سینمای مستند در جهان داشته است.

وی افزود: در مجموع ۱۲ مستندساز تاکنون برنده این جایزه بوده‌اند که از این بین ۱۰ فیلمساز نامزد یا برنده جایزه اسکار مستند نیز شده‌اند. از برنده‌های این جایزه سینمایی که پس از آن برنده جایزه اسکار شده‌اند می‌شود به الکس دیبنی، با مستند «تاکسی به سوی تاریکی» و جیمز مارش کارگردان فیلم مستند «مرد روی سیم» یاد کرد. لورا پویت ریس مستندساز نیز با فیلم، «سیتیزن ۴» سال گذشته برنده جایزه اسکار شد که پیش از اسکار جایزه «True Vision» را از آن خود کرده بود.

کارگردان مستند «دماغ به سبک ایرانی» خاطرنشان کرد: پس از ساخت «رویاهای دم صبح» و دعوت جشنواره مستند «تروفالس» از این فیلم پاملا کان منتقد برجسته و برنامه‌ریز این جشنواره، درخواست تماشای این فیلم سینمایی را داشت. پس از ارسال این فیلم، از من خواسته شد که مستندهای دیگری که ساخته‌ام را ارسال کنم. پس از تماشای مستندها خواسته شد که حتما در جشنواره فیلم مستند تروفالس حاضر شوم زیرا از نگاه او بردن جایزه این جشنواره جهش بزرگی در سینمای مستند ایران است.

اسکویی در ادامه توضیح داد: پس از هماهنگی با نسرین میر شب پخش کننده جهانی مستند «رویاهای دم صبح» ، ۷ فیلم مستند دیگر من به این جشنواره ارسال شد. و در نهایت اعلام شد که جایزه برترین مستندساز ۲۰۱۶ با نام « تروویژن » که تنها جایزه این جشنواره است به مهرداد اسکویی تعلق گرفت و سیزدهمین برنده تندیس برنز « تروویژن » شد.

کارگردان مستند «رویاهای دم صبح» درباره دلایل عدم اکران این فیلم که پربیننده‌ترین مستند جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم سینماحقیقت است در گروه هنر تجربه تصریح کرد: علیرغم استقبال از فیلم، برای رعایت حریم اخلاقی و اینکه همه شخصیت‌های این فیلم دختر هستند و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن‌ها به این نتیجه رسیدیم که این فیلم اکران عمومی نشود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استقبال از این فیلم نوید اکران خوب را می‌داد و حتی قرارداد اکران فیلم سینمایی با حمایت امیر حسین علم‌الهدی مدیر گروه هنر و تجربه در این گروه ثبت شده بود اما تصمیم بر این شد که از اکران این فیلم انصراف بدهیم. و فیلم «رویاهای دم صبح» را در دانشگاه‌ها و به طور خصوصی با کارشناسان و مسئولین دولتی و افراد صاحب‌نظر که می‌توانند کمکی برای این نوجوانان بکنند نمایش دهیم.

بر اساس این خبر، جشنواره فیلم سینمایی تروفالس در توصیف فیلم سینمایی رویاهای دم صبح، گفت: این فیلم از جهات مختلف فوق‌العاده است. منتقدان این جشنواره درتوصیف این فیلم مستند، ظرافت و عمق تعامل کارگردان با شخصیت‌های فیلم را به طور استثنایی تاثیرگذار دانسته‌اند.

جایزه «تروویژن» به همراه جایزه «چهره فرهنگی سال جهان» که از نهاد فرهنگی پرینس کلاوس هلند در سال ۲۰۱۰ به مهرداد اسکویی اهدا شده مهمترین جایزه‌ای است که تاکنون به این مستندساز بین‌المللی برای سینمای ایران به ارمغان آورده است. جشنواره فیلم «تروفالس»، از سوم تا هفتم مارس در ایالت میزوری آمریکا برگزار می‌شود. این جشنواره پس از جشنواره برلین دومین حضور بین‌المللی فیلم «رویاهای دم صبح» است.

پایان پیام

کد خبر : 13469 ساعت خبر : 1:20 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=13469
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات