«کبریت کم‌خطر» نقد و بررسی شد

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، نودمین نشست دگرخند، که به نقد و بررسی آثار طنز و وضعیت طنز در کشورمان می‌پردازد، دوشنبه بیست و هشتم دی ماه ۱۳۹۴ در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد. در این نشست با محوریت نقد و بررسی کتاب «کبریت کم‌خطر» که مهدی فرج‌اللهی اداره آن را بر عهده داشت، در کنار علیرضا لبش مولف این کتاب، رضا ساکی و حسام‌الدین مقامی‌کیا در جایگاه طنزپرداز و منتقد حضور داشتند.

علیرضا لبش، درباره ایده شکل‌گیری نگارش این کتاب گفت: مرحوم عمران صلاحی چند مجموعه نثر طنز منتشر کرده بودند و بعد از رفتن ایشان، احساس کردم حیف است این کار نیمه‌تمام بماند و لازم است کسی این راه را ادامه دهد و آثار نویسندگان طنز همچنان در یک مجموعه جمع شود. سال‌ها پیش با یک انتشارات ایده این کار را مطرح کردم که آنها هم قبول کردند اما در نهایت مسائلی پیش آمد که این کار متوقف شد تا این که در نهایت به سفارش دفتر طنز حوزه هنری و از سوی انتشارات سوره مهر این کتاب منتشر شد. لبش با اظهار امیدواری از این که کبریت کم خطر، کتابی معیار باشد و در هر ویرایش اسامی طنزنویسان جدید به آن اضافه شود، تاکید کرد: از آثاری که در این کتاب جمع‌آوری کرده‌ام دفاع می‌کنم.

هدفم این بوده که مخاطب، بعد از خواندن کبریت کم خطر، احساس خوبی داشته باشد.

ممکن است در مورد برخی از آنها سوال شود که چرا چنین اثری را در این کتاب آورده‌ای، اما هدفم این بوده که مخاطب، بعد از خواندن کبریت کم خطر، احساس خوبی داشته باشد. من در این کتاب خودم را در جایگاه منتقد قرار نداده بودم بلکه از اهداف مهم این کتاب،‌ آشنا کردن خواننده‌هایی بوده که با نثر طنز چندان آشنا نیستند. درواقع همانطور که پیش از این هم گفته‌ام، «کبریت کم خطر» یک ویترین است که افراد با گزیده آثار نویسندگان طنز کشورمان آشنا شوند و سپس به سراغ آثار کامل این نویسنده‌ها بروند و آن کتابها را مطالعه کنند.

حسام‌الدین مقامی‌کیا با اشاره به اینکه خواندن «کبریت کم خطر» حال خواننده را خوب می‌کند، گفت: به نظر من این کتاب، فرصت خوبی است برای این که افراد جامعه با طنز آشنا شوند و با نوشته‌های طنز رفاقت کنند. ضمن این که این کتاب مجموعه نگرش‌ها نسبت به طنز را شامل شده و می‌تواند به دریافت یک تصویر کلی از دوره‌ای که کتاب در آن منتشر شده کمک کند. در عین حال اگر برخی نکات در تالیف این کتاب رعایت می‌شد، به اثر شاخص‌تری تبدیل می‌شد.

یکی از این نکات این است که خوب بود اشاره می‌شد از هر نویسنده‌ای، بر چه معیاری آن اثر انتخاب شده و در کتاب گنجانده شده است و همچنین اگر از نویسندگان توانا که در سبک‌های مختلف فعالیت می‌کنند، چند متن متنوع منتشر می‌شد، از آنها تصویر درست‌تری در ذهن مخاطب شکل می‌گرفت به عنوان مثال مرحوم منوچهر احترامی که متن‌های متنوع و گوناگونی نوشته‌اند. مقامی‌کیا با بیان اینکه به نظر می‌رسد جای بعضی نویسندگان طنز در این کتاب خالی است، افزود: در عین حال، باید از علیرضا لبش که چنین مجموعه‌ای را گردآوری کرده است تشکر کرد چرا که گزیده آثار نثر طنز بسیار سخت‌تر از شعر است. در شعر معیارها مشخص است و وزن و قافیه و … کمک می‌کند که اثر شاخص راحت‌تر انتخاب شود اما در انتخاب نثر،‌ از آنجا که ملاک‌ها به این وضوح نبوده و معیارها چندان مشخص نیستند، انتخاب آثار دشوار می‌شود.

از  زمان مشروطه موضوعاتی مانند پارلمان، وطن‌دوستی و … وارد ادبیات شد.

رضا ساکی، با اشاره به این که در تاریخ ادبیات کشورمان، کتاب‌های زیادی هستند که آثار طنز یا غیرطنز را گردآوری کرده باشند، گفت: کتاب‌های مرجعی که از قرن‌های گذشته در این زمینه منتشر شده‌اند، تاکنون به جا مانده‌اند و به عنوان منبعی برای نویسندگان و شاعران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعداد کتاب‌های زیادی که در این زمینه هست ناشی از این بوده که موضوعات جدیدی وجود نداشته‌اند و افرادی که می‌دیدند حرفی برای گفتن نیست،‌ شروع به جمع‌آوری آثار نویسندگان می‌کردند. تا این که از  زمان مشروطه موضوعاتی مانند پارلمان، وطن‌دوستی و … وارد ادبیات شد. مهمترین اثر در این زمینه،‌ طنزآوران امروز ایران است که در سال ۱۳۴۹ عمران صلاحی و بیژن اسدی‌پور آن را منتشر کردند، بعد کتاب یک لب و هزار خنده منتشر می‌شود و سال‌ها بعد خانم صدر کتابی در ادامه آن می‌نویسد و در مقدمه ذکر می‌کند من آن چیزهایی را در این کتاب آورده‌ام که عمران صلاحی در کتابش ذکر نکرده، یعنی چیزی را تکرار نکرده است.

اما می‌بینیم که در کتاب «کبریت کم‌خطر» بسیاری از اسامی که در آثار قبلی وجود دارد مجددا تکرار شده است. وی ادامه داد: به انتشارات سوره مهر پیشنهاد می‌کنم در انتشار آثار بعدی، از تکرار این اسامی در کتاب‌ها جلوگیری کند و اصلا ای کاش تا چند سال،‌ کتابی در این زمینه‌ها منتشر نشود. اگر قرار است اسامی اضافه شوند، چه در بخش شعر و چه در بخش نثر طنز، این اسامی به کتاب‌های قهوه قندپهلوی امید مهدی‌نژاد و کبریت کم‌خطر علیرضا لبش افزوده شوند نه این که دوباره کتاب‌های جدیدی در این زمینه منتشر شود.

وی همچنین در پاسخ به این گفته علیرضا لبش، مولف کتاب کبریت کم خطر که «می‌خواستم خواننده حال خوبی از خواندن کتاب داشته باشد» گفت: در قالب پژوهشی، نمی‌توان کار عام انجام داد. بنابراین به نظر می‌رسد این کتاب به پیرایش نیاز دارد و پیشنهاد می‌کنم به جای این که نام‌ها و آثار جدیدی به آن اضافه شود، در ویرایش بعدی، با حذف و نگاه دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر مولف مواجه باشیم.

پایان پیام

کد خبر : 12401 ساعت خبر : 7:09 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=12401
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات