آغاز تلاش برای ثبت جهانی چوگان به نام ایران

با پرتاب گوی توسط معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی در میدان تاریخی نقش جهان اصفهان، تلاش برای تشکیل پرونده ثبت جهانی ورزش چوگان به نام ایران در یونسکو آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، هم‌زمان با این بازی نمادین که در قسمت شمالی این میدان حد فاصل خیابان حافظ و سپاه اصفهان برگزار شد، راه شاهی کاخ عالی قاپو نیز با رژه سوارکاران در این مسیر گشایش یافت.

در این بازی نمادین، سوارکاران با لباس محلی در میدان حضور یافتند و گوی بازی (توپ مخصوص بازی چوگان) نیز توسط مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وسط زمین مسابقه انداخته شد.
با برگزاری این بازی در میدان تاریخی نقش جهان، تلاش برای ثبت جهانی این بازی در یونسکو همزمان با دومین روز برگزاری برنامه موسوم به ‘نوروزگاه’ در اصفهان آغاز شد.

رویداد فرهنگی نوروزگاه از روز گذشته همزمان با ۱۰ استان کشور در اصفهان آغاز شد.

قرار است در این مدت برنامه‌های متنوع فرهنگی با عنوان های’نوروز، پوشاک سنتی و صنایع دستی، ‘نوروز، سوغات، غذاهای سنتی و گردشگری، نوروز و اقلیت‌های مذهبی و همچنین نوروز، نمایش‌های آیینی، موسیقی و میراث فرهنگی با هدف آشنایی شهروندان با آیین‌ها و سنت‌های نیاکان برگزار شود.
چوگان نیز به عنوان یکی از اصیل‌ترین ورزش‌های سنتی ایران از جمله برنامه‌هایی است که قرار است در رویداد فرهنگی نوروزگاه به مردم معرفی شود.
ورزش کهن چوگان ایران زمین که بدلیل رواج در بین پادشاهان به بازی شاهان’ معروف بوده، امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده است و بیش از ۷۷ کشور مسابقات و برنامه‌های ویژه چوگان را برگزار می‌کنند.
چوگان در ابتدا عنوانی نظامی و جنگی داشت و نام آن برگرفته از چوبی است که سوارکاران حین بازی، بوسیله آن بر گوی افتاده بر زمین ضربه می‌زنند.
با انجام این بازی، سوارکاران ایرانی، آمادگی اسب‌های خود را ارتقا می‌دادند و این آمادگی را به نمایش می‌گذاشتند.
میدان نقش جهان یکی از استانداردترین و تاریخی‌ترین مکان‌های انجام این بازی است که همچون نگینی سبز در مجموعه تاریخی نقش جهان اصفهان قرار دارد.
این میدان از زمان تیموریان برای انجام بازی چوگان مورد استفاده قرار می‌گرفته و در زمان صفویان بازسازی شده است.
صفویان با بازسازی میدان چوگان نقش جهان اقدام به احداث مسجد، بازار و کاخ سلطنتی دورتادور این میدان کردند و از آن به عنوان مجموعه‌ای سیاسی، مذهبی، اقتصادی و فرهنگی ورزشی بهره گرفتند.
در کتب تاریخی آمده است که روزهای تعطیل، بازی چوگان در میدان نقش جهان برگزار می‌شده و پادشاهان صفوی با حضور در ایوان کاخ عالی قاپو، نظاره‌گر این بازی می‌شدند.
اصفهان مهد چوگان ایران و جهان شناخته می‌شود و همین عامل موجب شده است تا مسئولان سازمان میراث فرهنگی، فعالیت خود را برای ثبت جهانی بازی چوگان به نام ایران از این شهر تاریخی آغاز کنند.

پایان پیام

کد خبر : 14843 ساعت خبر : 1:28 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=14843
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات