حمایت وزارت ارشاد از طراحان لباس

نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس با حضور معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگ‌سرای نیاوران افتتاح شد.

علی مرادخانی معاون هنری و حسین نوش‌آبادی معاون حقوقی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم آغاز به کار نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس در استقاده از نمادهای اسلامی ایرانی در شکل‌گیری سبک زندگی اسلامی ایرانی تاکید کردند.

 سربندهای رزمندگان یک انفجار جهانی ایجاد کرد

مرادخانی در این مراسم با تاکید بر اینکه موضوع مد و لباس را از دریچه هنر پیگیری می‌کند اظهار داشت: ما سعی می‌کنیم الگوهایی پیشنهاد دهیم تا به عنوان یک موضوع نمادین در جامعه مطرح شده و مورد استفاده قرار گیرد.

وی لباس را نماد یک تفکر دانست و گفت: از دوران ایران باستان با نوعی از پوشش خاص ارتباط داشته‌ایم و حجاب به معنای اساسی آن از قبل از ظهور اسلام در ایران وجود داشته است.

مرادخانی، سربندهای رزمندگان در دوران دفاع مقدس را یک نماد ویژه دانست و گفت: این سربندها یک انفجار جهانی ایجاد کرد، یعنی در دوران دفاع مقدس رزمندگان ما صاحب نمادی قابل عرضه شدند و در هر جای جهان که چنین صحنه‌هایی به نمایش در می‌آید یادآور رشادت‌ها و جانبازی‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس برای جهانیان است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: این وزارتخانه از طراحان، هنرمندان و صاحب نظران حمایت لازم را می‌کند تا شرایطی ایجاد شود که بر قامت جوانان لباس‌هایی را ببینیم که هویت ایرانی و اسلامی را به شکلی صحیح و روزآمد مطرح کنند.

نمایشگاه لباس دفاع مقدس پیش‌درآمدی بر جشنواره مد و لباس

حسین نوش‌آبادی برپایی نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس را پیش درآمدی برای جشنواره مد و لباس فجر دانست که از دهم اسفند آغاز به کار می‌کند.

وی ایجاد تنوع در مد و لباس را عاملی برای جذب مخاطبان بیشتر دانست و تاکید کرد که کشور ما نیازمند تولید انبوه مد و لباس است.

نوش‌آبادی در ادامه گفت: این نمایشگاه به همت جمعی از بانوان طراح مد و لباس برای اولین‌بار با رویکردی در حوزه دفاع مقدس شکل گرفته است که می‌توان این نمایشگاه را گامی در جهت تحقق بخشی از هویت اسلامی ایرانی دانست.

وی افزود: در سیاست‌های کلی فرهنگی که رهبر معظم انقلاب آن را ابلاغ کرده‌اند بر موضوع حفظ و تقویت هویت اسلامی ایرانی تاکید شده است و از پژوهشگران، صاحبان قلم و شعرا می‌خواهیم برای ساماندهی مد و لباس کشور ما را یاری کنند تا مد و لباس با فرهنگ اسلامی ایرانی پیوند بیشتری داشته باشد و به دنیا اعلام کنیم فرهنگ غنی ما می‌تواند برای بسیاری از کشورها و دین‌های مختلف الگو باشد.

نوش‌آبادی از مد و لباس به عنوان نماد فرهنگ و پرچم جامعه یاد کرد و گفت: ما لباس را یک نماد ملی می‌دانیم و هر قدر این نماد اسلامی و ایرانی خود را تقویت کنیم کمک بزرگی به فرهنگ کشورمان کرده‌ایم و دفاع مقدس نیز یک نماد فرهنگی در کشور ما است و یک آیین و تاریخ ماندگاری برای ایران اسلامی شده است.

نمایشگاه لباس عاشورایی برپا می‌شود

حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور نیز گفت: بخش کوچکی از ظرفیت طراحی کشور ما در این نمایشگاه به شکلی جدید در قالب هنر ارائه شده است و ما تلاش داریم در سال ٩۵این فعالیت‌ها را با موضوع‌های مختلف گره بزنیم و نمایشگاه‌هایی مانند لباس عاشورایی و لباس مناسبتی انقلاب اسلامی برپا خواهد شد.

وی افزود: ما می‌توانیم از نماد لباس در مسائل مختلف استفاده کنیم و همچون یک رسانه می‌توان بسیاری از مفاهیم را توسط مد و لباس به جامعه منتقل کرد.

رییس کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: پایداری یکی از جنبه‌های دفاع مقدس است و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد جنبه‌های پایداری هستیم و این فعالیت در حوزه مد و لباس تبیین این موضوع است که هنرمندان و فعالان این عرصه در کنار همه ارزش‌ها و اهداف دفاع مقدس تلاش می‌کنند.

سید عباس سجادی مدیر فرهنگسرای نیاوران هم با بیان مطالبی در باره ضرورت زنده نگه‌داشتن نمادهای دفاع مقدس گفت: پس از گذشت ده‌ها سال از جنگ جهانی دوم هنوز شاهد عروسک‌های وارداتی هستیم که لباس‌های نظامی به تن دارند و ما باید بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس را از طریق نمادهای مختلف همچون لباس و اسباب بازی به فرزندان مان منتقل کنیم.

در این مراسم علاوه بر پخش فیلمی از خاطرات جانبازان و صحنه‌هایی از رشادت‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس، حمیدرضا برقعی شاعر و نویسنده کتاب توفان واژه‌ها شعری در وصف ایران قرائت کرد و در ادامه به مناسبت ایام فاطمیه شعری را در وصف حضرت زهرا (س) قرائت کرد.

قبل از افتتاح نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس، تعدادی از بانوان طراح مد و لباس به نام‌های شیما شعبانی‌فر، روژان هشیار، ساناز مسلمی، مرجان کشاورز و مینا افروزی با حضور معاونان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند.

در این مراسم همچنین مینا افزوزی مدیر عامل و موسسه هنری یشم و طراح نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس به بیان اهداف و ویژگی‌های این نمایشگاه پرداخت.

پایان پیام

کد خبر : 13985 ساعت خبر : 2:05 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=13985
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات