گلونی

سرمای زمستان با گرمای موسیقی تعدیل شده

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر ضمن تقدیر از روند برگزاری این دوره از جشنواره به این مساله اشاره داشت که جشنواره در سال جاری از یک جشن هنری به یک فستیوال حرفه‌ای تمام عیار ارتقا پیدا کرده است. او همچنین بار دیگر به موضوع لغو کنسرت‌های موسیقی در برخی از شهرها اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، «علی جنتی» شامگاه اول اسفند ماه در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: «جشنواره موسیقی فجر جلوه گاه هنر موسیقی است و برگزاری دوره سی و یکم روزهای پرامیدی را برای کسانی که به اعتلای اندیشه اهتمام می‌ورزند، رقم می‌زند. بهره‌گیری اقتصادی از هنر موسیقی بیشتر از هنرهای دیگر است و گردش مالی این هنر همان‌طور که می‌دانیم از هنرهای دیگر بیشتر است و ما می‌دانیم که این هنر ارزشمند در اقتصاد هنر نقش اساسی دارد.»

او همچنین به این مساله اشاره کرد: «موسیقی با ظرفیت های متنوعی که دارد، می‌تواند به عنوان یکی از بهترین ابزارها در عرصه دیپلماسی عمل کند؛ اما متاسفانه دیده‌ایم که در برخی از دوره‌ها پیرامون این موضوع بی توجهی صورت گرفته است. به هر حال من امیدوارم که این هنر بتواند جایگاه خود را پیدا کند. ما این روزها شاهد این هستیم که سرمای زمستان با گرمای موسیقی تعدیل شده است.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد: «حضور پررنگ تماشاگران در سالن های اجرا نشان دهنده علاقه مردم به موسیقی است و این جنس فضاهاست که می‌تواند آرامش دوباره‌ای را به آنها ارائه کند. به راستی چه چیزی زیباتر از فرهنگ می‌تواند انسان را به تعقل وا دارد؛ فرهنگی که موسیقی نیز جزوی از آن است. بنابراین همه ما باید در کنار تعصبات افراطی به آنچه شرح مقدس مباح دانسته توجه کنیم و به جای بر هم زدن و لغو کنسرت‌ها به فراگیر شدن هنر ایرانی – اسلامی بپردازیم و بدانیم موسیقی به عنوان بهترین و رساترین شیوه‌های انتقال فرهنگ و رسیدن به آرامش و فراغت جوانان می‌تواند نقش اساسی ایفا کند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: «یکی از عوامل بازدارنده تهاجم فرهنگی، حمایت از فرهنگ ایرانی – اسلامی است که نباید پیرامون این موضوع مانع‌تراشی کرد. متاسفانه طی ماه‌های گذشته علیرغم صدور مجوزهای قانونی از سوی نهادهای دولتی شاهد لغو کنسرت‌ها هستیم و عده‌ای با استفاده از امکانات مختلف تلاش می‌کنند این ماجرا را عملی خلاف شرع عنوان کنند البته که گاه تخلفاتی از سوی مجریان و حتی مستمعان رخ می‌دهد اما ما ضمن احترام به همه عقاید و دیدگاه‌ها، به کسانی که دانسته و نادانسته بی جهت فضا را ملتهب می‌کنند می گوییم که چنین رویکردی آنچنان که باید، درست نیست. ما به کسانی که دغدغه دینی دارند اطمینان می‌دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن پاسخگویی به شئون دینی، کاملا با ایجاد یک فضای سالم و قانونمند اجراهای زنده موسیقایی موافق است. بی تردید موسیقی ایرانی در تمام حوزه‌های آن جایگاه بسیار ارزشمندی دارند کما اینکه بسیاری از حکیمان ما در زمینه موسیقی تبحر بسیار زیادی داشتند. بنابراین ما هرگز نمی‌توانیم این گنجینه را فراموش کنیم. وزارت ارشاد نیز خود را متعهد به حمایت از موسیقی فاخر می‌داند و آن را ابزاری برای تلطیف جامعه عنوان می‌کند.»

او همچنین به این مساله اشاره کرد: «جشنواره موسیقی فجر رویدادی فرهنگی است که امسال با رویکردی جدید، حرفه‌ای‌تر و عیارمندتر برگزار شده است و حضور هنرمندان شاخص یکی از ویژگی‌های بارز این رویداد بود. خوشبخانه جشنواره موسیقی فجر امسال از یک جشن هنری به یک فستیوال حرفه‌ا‌ی جایزه محور ارتقا پیدا کرده است. از این پس جشنواره موسیقی فجر به آثاری که در طول سال نیز اجرا می‌شود، توجه می‌کند. در واقع جشنواره باید برایند اتفاقات یک سال موسیقی باشد. متاسفانه در دوره های پیشین شاهد این بودیم که بخش‌های مهم موسیقی تبدیل به بخش جنبی شده بود اما در دوره جدید تصمیم گرفتیم که این بخش‌ها از جمله بخش موسیقی نواحی و موسیقی جوان در زمان مناسب‌تر به صورت مجزا با قوت و تکیه بر کیفیت برگزار شد البته اگر گروه‌های جوان فعالیت حرفه‌ای داشته باشند به طور حتم آثار آنها نیز در معرض داوری قرار می‌گیرد.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی صحبت‌های خود ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: «اکنون سی دوره از برگزاری جشنواره موسیقی فجر می‌گذرد و این سه دهه می‌تواند چشم‌انداز مناسبی برای موسیقی و بخش‌هایی که کمتر به آن توجه شده، باشد.»

 پایان پیام

خروج از نسخه موبایل