گلونی

امضای سند احیای دریاچه ارومیه

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از امضای سند پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی در روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، محسن سلیمانی روزبهانی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: این مراسم با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، نمایندگان دولت ژاپن، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد، ستاد احیای دریاچه ارومیه و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.

سلیمانی روزبهانی با تاکید بر اهمیت موضوع توجه به احیای تالاب‌ها افزود: موضوع کلیدی در احیای تالاب‌ها به ویژه دریاچه ارومیه توسعه الگوهای ناپایدار فعالیت‌های مختلف از جمله کشاورزی در حوزه آبریز تالاب‌ها است. توسعه ناپایدار مشکلات زیادی را در تالاب‌ها و به ویژه حوزه‌های پایین دست ایجاد کرده است.

به گفته وی، پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» از سال ۲۰۱۴ با همکاری مشترک سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شده است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران تصریح کرد: محورهای کلیدی این پروژه افزایش روحیه مشارکت و نقش‌پذیری جوامع محلی در فرآیند احیای دریاچه ارومیه و کاهش فشار بر منابع آب واقع در حوضه آبریز می‌باشند که با بکارگیری برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی اجرا می‌شوند.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در بخشی از این مراسم، گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای اول و دوم پروژه در سال ۲۰۱۵ و اهداف پروژه در سال ۲۰۱۶ ارائه خواهد شد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران تاکید کرد: این پروژه بر اساس تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن جهت همکاری در زمینه‌های محیط زیستی و همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه، از سال ۲۰۱۴ با هدف دسترسی به سه هدف ذیل آغاز شد.

به گفت سلیمانی اهداف این پروژه، بالا بردن سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش‌های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در ۷۵ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش حداقل ۳۵ درصد آب و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی است.

پایان پیام

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران درپایان افزود: این پروژه با اختصاص بودجه ۲ میلیون دلار توسط دولت ژاپن در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اجرا شده است.

خروج از نسخه موبایل