بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

در روز جهانی بناها، یادمان‌ها و محوطه‌های تاریخی، ۱۹ کبوتر سفید ” نماد ۱۹ اثر ثبت شده جهانی ایران” به نشانه صلح دوستی، در آسمان  تخت جمشید به پرواز درآمدند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵، مجموعه تخت جمشید میزبان مراسم بزرگداشت روز جهانی بناها، یادمان‌ها و محوطه‌های تاریخی بود. این مراسم با حضور مسئولین، دوستداران میراث فرهنگی و جمع کثیری از گردشگران برگزار شد.

روز جهانی بناها، یادمان‌ها و محوطه‌های تاریخی در حالی در تخت جمشید برگزار شد که مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید “مسعود رضایی‌منفرد”، با ارائه گزارشی از عملکرد سیستم تحت مدیریت خود در سالی که گذشت، به تشریح کارنامه پارسه و  فعالیت‌های عمرانی، مرمتی، پژوهشِی و فرهنگی پایگاه در سال ۹۴ پرداخت.

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرمانداری شهرستان مرودشت ” سید مختار امیری” از ضرورت عزم جدی و همگانی سیستم مدیریتی، در حمایت و استفاده از پتانسیل‌های بناها و یادمان‌های تاریخی دشت مرودشت سخن گفت و اظهار داشت، یادمان جهانی تخت جمشید، می‌تواند موجبات توسعه پایدار جامعه محلی و بومی خود را فراهم نماید اگر از ظرفیت‌های آن در مسیر درست و با چشم اندازی بلند مدت استفاده گردد.

اهمیت بناها، یادمان‌ها و محوطه‌های تاریخی و تلاش سایر کشورها برای به ثبت رسانی آثار تاریخی خود در فهرست میراث جهانی یونسکو و همچنین ضرورت حفظ آن دسته از آثار و یادمان‌هایی که به ثبت یونسکو رسیده‌اند، چگونگی حمایت‌های یونسکو از آثار ثبت شده جهانی، از جمله موضوعاتی بود که معاون دفتر امور پایگاههای کشور” محسن راعی ” در این مراسم، درباره آن گفتگو کرد.

در این مراسم بزرگداشت، ” شهرام رهبر” مدیر داخلی مجموعه تخت جمشید، ضمن تبیین و تشریح اقداماتی که از قبل از نوروز در مجموعه انجام شده بود و همچنین فعالیت‌هایی که در قالب کارگروههای مختلف در طول ایام نوروزجهت خدمات رسانی هر چه بهتر به گردشگران، صورت پذیرفته بود، نوروز تخت جمشید را در قالب تصویر و گزارش ارائه داد.

اجرای مراسم موسیقی سنتی، گلستان خوانی، مراسم شعر خوانی و نی نوازی، پخش کلیپ‌هایی با مضمون میراث فرهنگی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

اختتامیه مراسم گرامیداشت ” روز جهانی بناها، یادمان‌ها و محوطه‌های تاریخی” به پرواز در آمدن ۱۹ کبوتر سفید به نماد ۱۹ اثر ثبت شده میراث فرهنگی ایران در یونسکو  بود، که این کبوتران سفید به نشانه پیام صلح، بر فراز آسمان تخت جمشید و در مقابل دروازه همه ملت‌ها (دروازه ملل) با حضور دوستداران میراث فرهنگی، مسئولین و گردشگران، به پرواز درآمدند.

پایان پیام

کد خبر : 16595 ساعت خبر : 2:29 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=16595
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات