دامپزشکی در مورد مرگ گوزن زرد پاسخگو باشد

نماینده منتخب شهر خرم‌آباد در مجلش سوءمدیریت را عامل مرگ دلخراش گوزن زرد باغ وحش کاسیت اعلام کرد و گفت: دامپزشکی استان لرستان باید پاسخگوی عدم مدیریت صحیح در حفاظت از این گونه ارزشمند در هنگام زایمان گوزن باشد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، ایرج عبدی، با ابراز تأسف از مرگ دلخراش گوزن زرد باردار در باغ وحش کاسیت خرم‌آباد، تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان لرستان باید در این زمینه پاسخگو باشد که چرا مدیریت این باغ وحش را به صورت غیرقانونی بر عهده گرفته و همچنین سازمان محیط زیست نیز باید برای عدم نظارت درست بر این باغ وحش جوابگو باشد.

واگذاری باغ وحش کاسیت خرم‌آباد به اداره کل دامپزشکی خلاف قانون بوده است

نماینده مردم خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، در مورد روند ساخت باغ وحش کاسیت خرم‌آباد، گفت: استاندار سابق استان لرستان اقدام به ساخت و ایجاد یک مجموعه توریستی – تفریحی در خرم‌آباد کرد که قسمتی از این مجموعه بدون رعایت زیرساخت‌ها و استانداردهای لازم به باغ وحش اختصاص داده شد و در ادامه نیز هیچ تلاشی از سوی استانداری برای تکمیل آن صورت نگرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه واگذاری باغ وحش کاسیت خرم‌آباد به اداره کل دامپزشکی خلاف قانون بوده، ادامه داد: به دلیل اینکه استاندار فعلی هیچ‌گونه تمایلی به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام استاندار سابق نداشت این باغ وحش به همان وضعیت گذشته باقی ماند و مورد توجه مسئولان قرار نگرفت؛ بنابراین زیر سایه نبود نظارت سازمان حفاظت محیط زیست، باغ وحش مذکور به صورت غیرقانونی به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد. بنابراین از آنجایی که این کار در حوزه و حیطه وظایف این دستگاه نبود، سوء مدیریت و عدم کسب آموزش‌های لازم از سوی کارکنان برای مراقبت از حیوانات باعث شده در حال حاضر شاهد وقوع چنین حادثه تلخی در این باغ وحش باشیم.

ضرورت برخورد جدی و قاطع با مسببان حادثه مرگ گوزن زرد

وی افزود: البته هر چند که با پیگیری برخی رسانه‌ها و نمایندگان مجلس تغییرات اندک و جزئی در این باغ وحش صورت گرفت ولی تأثیر چندانی در بهبود وضعیت این باغ وحش نداشت.

عبدی بر ضرورت برخورد جدی و قاطع با عاملان حادثه باغ وحش کاسیت خرم‌آباد تاکید کرد و گفت: اینکه حیوانی که مورد حمایت انسان‌ها قرار دارد بدین صورت از بین برود اقدامی کاملاً غیرانسانی است، بنابراین از آنجایی که ممکن است بار دیگر شاهد تکرار چنین حوادث تلخی در جامعه باشیم باید هر چه سریعتر برخورد جدی و قاطع با مسببان این حادثه صورت گیرد.

ورود مجلس به موضوع مرگ گوزن

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم ورود جدی مجلس را به حادثه باغ وحش کاسیت خرم‌آباد ضروری خواند و یادآور شد: هر چند وظیفه نظارت و حفاظت از حیوانات در حال انقراض بر عهده سازمان محیط زیست است ولی متاسفانه این سازمان از زیربار وظایف خود شانه خالی می‌کند.

سازمان محیط زیست به عنوان حافظ محیط زیست باید به صورت جدی این قضیه را پیگیری و نتایج آن را هر چه سریعتر به مجلس ارائه کند.

عبدی بر لزوم تعطیلی یا واگذاری باغ وحش کاسیت خرم‌آباد به شهرداری یا سازمان محیط زیست تاکید کرد و افزود: البته بخش خصوصی نیز می‌توانست مدیریت این باغ وحش را بر عهده بگیرد ولی از آنجایی که این باغ وحش از طرف استاندار سابق ساخته شد بنابراین بخش خصوصی نیز به این موضوع ورود نکرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان حافظ محیط زیست باید  قسمتی از منابع تحت اختیار خود را به ساماندهی باغ وحش‌های کشور اختصاص دهد تا از وضعیت فعلی خارج و دگر بار شاهد اتفاق‌های تلخی نظیر حادثه باغ وحش کاسیت خرم‌آباد در باغ وحش‌های کشور نباشیم.

پایان پیام

کد خبر : 16584 ساعت خبر : 1:53 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=16584
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات