فاجعه زیست‌محیطی در اسپی‌کوه خرم‌آباد

دو روز پس از سیزده‌به‌در به منطقه حفاظت شده اِسپی‌کوه خرم‌آباد سر زدیم و شرمنده شدیم. مردم خر‌م‌آباد مردمی دوست‌دار درخت هستند و بلوط‌ها را عاشقانه دوست دارند و به همین دلیل است که لرستان قلب زاگرس است و برخی از انبوه‌ترین جنگل‌های بلوط زاگرس در حاشیه خرم‌آباد قرار دارد. این مردم همان‌ها هستند که در یک نوبت ۴ هزار بذر بلوط در بام خرم‌آباد کاشتند اما گاه همین مردم، یعنی تعدادی از این مردم رعایت نمی‌کنند و ردپای پررنگ از خود در طبیعت برجای می‌گذارند.
بخشی از زیبایی‌های اسپی‌کوه
به گزارش پایگاه خبری گلونی، منطقه حفاظت‌شده اسپی‌کو (سفیدکوه) با داشتن وضعیت توپوگرافی خاص و رودخانه‌های پرآبی نظیر کشکان یکی از زیستگاه‌های با ارزش جانوری و گیاهی غرب ایران محسوب می‌شود. ۲۷۲ گونه گیاهى و ۱۳۸ گونه جانوری در منطقه حفاظت‌شده سفید کوه شناسایی شده است. این منطقه حفاظت شده از دیرباز یکی از تفرج‌گاه‌های مردم خرم‌آباد بوده است و به‌ویژه در سیزده‌به‌در بسیاری از مردم به این منطقه می‌روند تا سیزده‌ را به در کنند. این منطقه به دلیل اهمیت بالا در روز سیزده‌به‌در کاملا زیر نظر محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست است اما جمعیت چنان زیاد است که آنها هم نمی‌توانند جلوی برخی افراد را بگیرند.
پایگاه خبری گلونی جهت تنویر افکار عمومی و ایجاد فضای نقد عکس‌هایی از منطقه حفاظت شده اسپی‌کو منتشر می‌کند شاید سمن‌های محیط زیستی و برخی دستگاه‌های اجرایی را به کار آید. متاسفانه این عکس‌هاش نشان می‌دهد که هنوز راه زیادی برای آموزش در پیش داریم و هنوز هستند کسانی که گوش‌شان بدهکار هیچ چیز نیست و ذره‌ای مبالات نمی‌کنند.
در روز ۱۵ فروردین در منطقه حفاظت شده اسپی‌کوه جای پاک و تمیز برای نشستن نبود و زباله‌ها جای‌جای این منطقه را فرا گرفته بود که هر چه زودتر باید فکری به حال این همه زباله کرد. متاسفانه تعداد زیادی از بلوط‌های جوان برای آتش زدن شکسته شده بودند و مردم در جای‌جای این منطقه آتش روشن کرده بودند که جای آن باقی مانده بود.
امیدواریم که این عکس‌ها به ما هشدار بدهد. ضمن تشکر از همه فعالان و سمن‌های محیط زیستی خرم‌آباد و ضمن سپاس از همه مردمی که در روز سیزده‌به‌در مسئولانه رفتار کردند به برخی از واقعیت‌ها اشاره خواهیم کرد. این عکس‌ها واقعیت اسپی‌کو است، باید چاره‌ای اندیشید و با پویش‌های تلگرامی و اینترنتی کاری از پیش نخواهیم برد. باید به میان مردم رفت و با آنها حرف زد، به‌ویژه مردمی که چنین کاری با اسپی‌کوه کردند:
پایان پیام

کد خبر : 15604 ساعت خبر : 1:26 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=15604
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات