موزه ملی ایران میزبان موزه لوور

هیاتی از کارشناسان موزه لوور فرانسه همراه با رییس این موزه، ژان لوک مارتینز، یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ دیداری از موزه ملی ایران داشتند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در این دیدار ابتدا جلسه تخصصی با مدیر موزه ملی ایران، دکتر نوکنده، برگزار شد که دو طرف بر اساس تفاهم‌نامه مشترک بین موزه لوور با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص برنامه‌های مشترک آتی به بحث و مذاکره پرداختند. یکی از موضوعات اصلی این جلسه بحث درباره مجموعه‌های حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسان فرانسوی در اواخر قرن نوزدهم و قرن بیستم در مکان‌هایی مانند سیلک، شوش و …. بود که در دو موزه لوور  موزه ملی ایران نگهداری می‌شوند. از آنجا که بسیاری از آنها هنوز به‌طور کامل مستندسازی و بررسی نشده‌اند، برنامه‌ریزی برای انجام مطالعه این مجموعه‌ها و انتشار نتایج آنها از اولویت‌های آتی هر دو موزه است و هر دو موزه در زمینه تشکیل بانک داده‌های مشترک اقدامات لازم را انجام خواهند داد. همچنین آقای مارتینز اظهار داشت که می‌توان نمایشگاهی از اسناد، طرح‌ها و نقشه‌های منتشر نشده از کاوش‌های قدیمی هیئت‌های فرانسوی در ایران را برگزار کرد.

دکتر نوکنده نیز اظهار آمادگی کردند که نمایشگاهی از آثار موزه لوور را در موزه ملی ایران برگزار کنند که با استقبال آقای مارتینز مواجه شد. از دیگر موضوعات این جلسه تبادل کارشناسان و برپایی دوره‌های آموزشی تخصصی موزه‌داری و علوم وابسته به آن برای کارشناسان موزه ملی ایران بود که توسط آقای مارتینز پیشنهاد شد. در پایان دو طرف توافق کردند که کمیته فنی مشترکی درباره یک برنامه پنج ساله تشکیل گردد تا طرح‌های مورد نظر بررسی و متناسب با آن برنامه‌های اجرایی تعریف گردد.

پس از این جلسه، هیئت فرانسوی به همراهی دکتر نوکنده از موزه‌های ایران باستان، موزه پیش از تاریخ و موزه اسلامی موزه ملی ایران  بازدید کردند. در این بازدید تغییرات  و بخشهایی که اخیراً به موزه ملی ایران  افزوده شده‌اند مانند موزه پیش از تاریخ و  موزه دوران اسلامی بسیار مورد توجه هیات فرانسوی قرار گرفت.

لازم به ذکر است که آقای مارتینز را چند نفر از کارشناسان موزه لوور از جمله یانیک لینتز  مدیر بخش اسلامی و ماریل پیک مدیر بخش شرق باستان همراهی می‌کردند.

پایان پیام

کد خبر : 16123 ساعت خبر : 9:38 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=16123
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات