گلونی

کتاب روایت زندگی محمد میرزاوندی منتشر شد

کتاب تاریخ شفاهی «تا نفس دارم می‌جنگم» روایت زندگی محمد میرزاوندی، خواننده‌ی لرستانی تصنیف “دایه دایه” منتشر و توزیع شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، سامان سپهوند محقق کتاب تاریخ شفاهی «تا نفس دارم می‌جنگم» گفت: پس از رونمایی کتاب در بهمن ١٣٩۴، هم‌اکنون این اثر در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

سامان سپهوند اظهار داشت: در شهرستان خرم‌آباد، کتاب‌فروشی «پاتوق کتاب» در خیابان مطهری کتاب «تا نفس دارم می‌جنگم» را به قیمت ۵ هزار و ۵٠٠ تومان توزیع می‌کند.
وی افزود: این کتاب، تاریخ شفاهی خاطرات دوران کودکی، نوجوانی، فعالیت‌های هنری در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس «محمد میرزاوندی» است.
مراسم بزرگداشت “محمد میرزاوندی” خواننده سرود حماسی “دایه دایه” بهمن‌ماه گذشته با حضور جمع زیادی از شخصیت‌های فرهنگی و هنری کشورمان در فرهنگ‌سرای اندیشه به همت خبرگزاری فارس برگزار شد.

 میرزاوندی در خاطره‌ای (صفحات ۴٧ تا ۴٩ کتاب)، دیدار مجموعه هنری خویش با آیت‌الله خامنه‌ای در دوره ریاست جمهوری را چنین روایت می‌کند:

بیست و یکم بهمن‌ماه سال ١٣۶۵ بود. آقای محمدعلی طاهری از ساری و من، توی بخش تک‌خوانی اول شده بودیم. به ما خبر دادند که آیت‌الله خامنه‌ای ما را می‌خواهند تا به خدمتش برویم … با تعدادی از بچه‌های خراسان، از محل برگزاری جشنواره با اتوبوس راهی دفتر ریاست جمهوری شدیم. اصلاً به دوروبرمان توجه نداشتیم. نمی‌دانستیم به کجا می‌رویم. قند توی دلمان آب می‌شد. دوست داشتیم همه مسیر را باز کنند و ما یکسره و بدون معطلی به مقصدمان برسیم و آقای خامنه‌ای را زیارت کنیم. از پیچ‌وخم چند خیابان گذشتیم. راننده که ترمزدستی را کشید، از جایمان کنده شدیم و پرت شدیم به‌طرف جلو. دستی به آینه زد و گفت: «دوستان بفرمایین.» ذوق و شوق زیادی برای دیدار آقای خامنه‌ای داشتم و دست و پای خودم را گم‌کرده بودم. صدای قلبم را می‌شنیدم… بچه‌های دفتر ریاست جمهوری خیلی به ما احترام می‌گذاشتند… یک گروه ده نفره بودیم. بعد از بازرسی بدنی و تشریفات اداری، بالاخره داخل رفتیم…

همه، دورتادور دفتر نشسته بودند. چند لحظه‌ای نشستیم. آقای خامنه‌ای تشریف آوردند. خدمت ایشان سلام کردیم. به شوخی گفتند: «شما که می‌گویید وقت جنگ است، در مورد جنگ بخوانید.»

«تا نفس دارم می‌جنگم»، «ای وطن بی تو دنیا قورسونه» و «دایه دایه» را اجرا کردیم. آقای خامنه‌ای ما را تشویق کردند و برایمان دست زدند. پشت‌بندش هم همه برای ما دست زدند. آقای خامنه‌ای به من گفت: «از صدای شما خیلی خوشم آمده.»
محمد میرزاوندی یکی از مفاخر هنر لرستان و ایران است که با سروده‌های حماسی خود در دوران جنگ، یکی از شناسنامه‌های هنری کشور ماست که سرود «دایه دایه وقته جنگه» وی در دوران جنگ به یکی از نمادها و آواهای ماندگار دوران دفاع مقدس تبدیل شد.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل