۹۰درصد ابتلا به سرطان ریه ناشی از سیگار است

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که سالانه حدود ۵۰ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود، گفت: مصرف دخانیات سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر ایرج حریرچی یکی از شایع‌ترین عوامل پیشگیری مرگ در جهان را عدم استعمال دخانیات بیان کرد و گفت: یک میلیارد و ۴۰۰ هزار نفر در دنیا سیگاری هستند و ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در کشور ما سیگار استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مرگ سالانه ۶ میلیون نفر در دنیا به دلیل استعمال دخانیات، افزود: حدود ۶۰۰ هزار نفر از آنها کسانی هستند که در معرض دود سیگار بودند و ۵۰ درصد کودکان در دنیا در معرض دود سیگار می‌باشند.

دکتر حریرچی با اشاره به این که ۹۰ درصد ابتلا به سرطان ریه در مردان و ۸۰ درصد ابتلا به سرطان ریه در زنان ناشی از دود سیگار است، یکی از شایع‌ترین عوامل مرگ در دنیا را ابتلا به سرطان ریه بیان کرد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که سالانه حدود ۵۰ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود، افزود: ۴۰ درصد بودجه خانواده کم درآمد صرف سیگار شده و سالانه حدود ۱۰ میلیارد تومان که ۱ درصد درآمد ناخالص ملی است، در کشور صرف استعمال دخانیات می‌شود.

به گفته دکتر حریرچی، مصرف دخانیات سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم افزایش مالیات بر سیگار، افزود: در حال حاضر در میان کشورهای منطقه ما کمترین میزان مالیات بر کشور را داریم اما یکی از مهمترین عوامل کاهش مصرف سیگار می‌تواند بالا بردن میزان مالیات بر سیگار باشد.

دکتر حریرچی در ادامه، یکی از اقدامات مهم در مجلس را تصویب مالیات بر هر نخ سیگار بیان کرد و افزود: در کمیسیون تلفیق تصویب شد که مالیات برای هر نخ سیگار داخلی ۱۰ تومان، برای سیگار تولید مشترک ۳۵ تومان و برای سیگار وارداتی ۵۰ تومان باشد که مصوبه می‌تواند مهمترین گام در کاهش مصرف سیگار باشد.

وی ادامه داد: برخی از افراد می گویند که اگر مالیات بر سیگار افزایش یابد باعث قاچاق سیگار می‌شود اما این فرضیه اشتباه بوده چرا که براساس تجربه کشورهای دیگر مشخص شد افزایش مالیات بر سیگار نه تنها باعث افزایش قاچاق آن نمی‌شود بلکه باعث می‌شود مصرف سیگار کاهش یابد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مکانیسم پیشنهادی ما این است که بر خرده فروشی هر نوع سیگار تولید داخل یا خارج و یا مشترک مالیات اضافه شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه، به حساب‌های ملی سلامت اشاره کرد و افزود: هزینه‌های خدمات بهداشت عمومی و پیشگیری در کل دهه هشتاد، ۳٫۷ الی ۴٫۸ درصد کل هزینه‌های سلامت بوده است و در دنیا این میزان ۳٫۱۱ درصد بوده است.

دکتر حریرچی به اقدامات خوب حوزه سلامت در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و افزود: این اقدامات باعث شد تا در سال ۹۲ هزینه‌های خدمات بهداشت عمومی و پیشگیری به ۶٫۴ درصد و در سال ۹۳ به ۸٫۷ درصد کل هزینه‌های عمومی سلامت شود.

پایان پیام

کد خبر : 16599 ساعت خبر : 2:45 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=16599
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات