افتتاح ۶ موزه در روز جهانی موزه‌ها

هم‌زمان با بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی ۶ موزه در استان‌های آذربایجان غربی، گلستان، گیلان، خراسان رضوی و استان البرز افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی با اعلام این خبر گفت: این موزه‌ها شامل موزه قاجار در استان آذربایجان غربی، طبقه اول موزه مینو دشت در استان گلستان و ۴ موزه خصوصی علوم تاریخ طبیعی (بازی ما) در خراسان رضوی، موزه مذهبی حرم آستانه اشرفیه (مشارکتی با اوقاف) و موزه حکیم نظامی آستارا (مشارکتی با آموزش و پرورش) در استان گیلان و موزه تمبر موسوی در استان البرز است.

محمدرضا کارگر با اشاره به اینکه بر اساس وظایف سازمان میراث فرهنگی، بخش اعظمی از فعالیت‌های اداره کل موزه‌ها به حمایت از بخش خصوصی در راه‌اندازی موزه اختصاص دارد افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم و اتخاذ سیاست‌های جدید در اداره کل موزه‌ها تسهیل در روند صدور مجوز و حمایت از موزه‌داری بویژه ایجاد موزه‌های بخش خصوصی افزایش یافته است.

به گفته وی در حال حاضر ۶۱ موزه خصوصی در کشور فعال است که از این تعداد ۴۰ موزه از سال ۹۲ تاکنون در کشور راه‌اندازی شده است.

کارگر تاکید کرد: موزه‌های خصوصی می‌توانند با فروش بلیت، برگزاری دوره‌های آموزشی، نمایشگاههای موقت، برپایی کارگاههای مرمت، ایجاد فروشگاه محصولات فرهنگی بخشی از هزینه‌های موزه را تامین کنند. همچنین این موزه‌ها می‌توانند از محل تسهیلات مالی به تجهیز، نور‌پردازی، اقدامات مرمتی و…. اقدام کنند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی فرهنگی در خصوص نحوه راه اندازی موزه‌های خصوصی گفت: مجوز راه اندازی این موزه‌ها پس از تهیه شناسنامه، اقدامات کار‌شناسی و ثبت آثار مجموعه داران، معرفی فضای موزه‌ای و طرح محتوایی ارایه شده از سوی کار‌شناسان اداره کل موزه‌ها در راستای حمایت معنوی از آنان به مجموعه داران داده می‌شود. تسهیلات بلاعوض به مجموعه دارانی که نسبت راه اندازی موزه خصوصی اقدام می‌کنند از دیگر حمایت‌های معنوی این اداره کل محسوب می‌شود.

به گفته این مسئول تهران و اصفهان رکوردار بیشترین موزه‌های خصوصی در کشور هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی موزه حکیم نظامی آستارا با محوریت پیشینه تعلیم و تربیت، موزه حرم در آستانه اشرفیه با رویکرد ارائه نفیس‌ترین نسخ خطی قرآنی، اسناد و دست نوشته‌های علما و بزرگان دینی استان گیلان، موزه قاجار با نمایشگاهی از آثار توقیفی در ارومیه، بخش دوم موزه مینو دشت استان گلستان با موضوع مردم‌شناسی، موزه پول و تمبر موسوی در کرج با تمبرهایی از جنگ جهانی اول تا دوره قاجار و موزه علوم تاریخ طبیعی در خراسان رضوی است.

پایان پیام

کد خبر : 18643 ساعت خبر : 2:32 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=18643
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات