بازگشت ۷۳ قطعه اشیاء باستانی از آمریکا به ایران

۷۳ قلم اشیاء تاریخی دوره ساسانیان که از سوی دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شده است بعداز ظهر امروز ۱۹ اردیبهشت از سوی وزارت امور خارجه به موزه ملی کشورمان تحویل داده شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، این اشیاء تاریخی شامل ۷۳ «گل مهره» دوره ساسانی که اکثر آن‌ها از سلامت فیزیکی برخوردار هستند، به رئیس موزه ملی ایران تحویل داده شد.

گفتنی است این اشیاء که عموما به صورت قاچاق از کشورمان خارج شده بودند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شدند و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به کشورمان منتقل شدند.

این چهارمین محموله اشیا تاریخی است که طی دو سال اخیر از خارج از ایران به کشور بازگردانده می‌شود.

اولین محموله تاریخی شامل ۳۴۹ قلم شی باستانی متعلق به منطقه خوروین در دی ماه ۱۳۹۳ بعد از چند دهه دعوای حقوقی، از بلژیک به ایران بازگردانده شد.

دومین محموله ارزشمند تاریخی؛ حاوی ۱۰۸ شیء منطقه چغامیش از سوی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در اردیبهشت ۹۴ موزه ملی ایران به مسئولان سازمان میراث فرهنگی تحویل داده شد.

سومین محموله اشیا تاریخی ایران، شامل ۳۰ قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام توسط دولت ایتالیا تحویل سفارت ایران در رم شد.

اکنون با تحویل ۷۳ قلم شی تاریخی با ارزش از سوی آمریکا به ایران، روند بازگشت اشیا تاریخی به کشور شدت گرفته است.

این محموله از نظر باستان‌شناسی دارای ارزش بسیار بالایی است و از نظر کار‌شناسان موزه ملی ایران، دارای اصالت تاریخی بوده و از سلامت و صحت برخوردار است. این اشیا از قدمتی حدود ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ سال برخوردار هستند.

پایان پیام

کد خبر : 18190 ساعت خبر : 11:43 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=18190
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات