باید از فقر مطالبه‌گری عبور کنیم

استاندار لرستان گفت: اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی برای مشارکت همگان است و این مشارکت در سایه مدیریت عقلانی و جهادی نمود پیدا می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری گلونی، مهندس هوشنگ بازوند در گردهمایی شورای اسلامی شهر و روستاهای استان که در محل سالن اجتماعات شهید شهریاری دانشگاه لرستان برگزار شد، با تبریک روز معلم، روز کارگر و روز شورا، اظهار کرد: شورا نمود یا نماد مشارکت اصیل مردمی و جمعی برای تصمیم‌گیری اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.
وی با بیان اینکه شورا تجلی‌گاه مردم‌سالاری دینی و حاکمیت مردم است که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند، بیان کرد: قانون اساسی نیز توجه ویژه‌ای به بحث شوراها دارد و علاوه بر فرآیند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در شوراها به اختیار آنان نیز توجه داشته است.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه بالاخره همه دست به دست هم داده و کارها را پیش ببریم تا به هدف‌مان برسیم، افزود: باید از فقر مطالبه‌گری عبور کنیم، شورای عالی استان‌ها به مانند دولت می‌تواند لایحه به مجلس بدهد چرا از این ظرفیت استفاده نمی‌شود؟ چرا از این اختیاراتی که دارید خوب استفاده نمی‌کنید؟
وی ادامه داد: نظام مدیریتی شورایی هم‌اکنون اجرا می‌شود هر چند ممکن است با کاستی‌ها انجام شود اما این نظام دو بازوی نظارتی(شوراها) و اجرایی(شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) دارد.
استاندار بیان کرد: در نظارت، شوراها با چالش‌های متعددی که گاهی ساختاری بوده مواجه‌اند و نیاز است مشارکت مردم در نظام مدیریتی شورایی دیده شود چراکه فنداسیون این نظام مردم هستند.
استاندار لرستان تاکید کرد: تو سعه تکنولوژی، ارتباطات، جهانی شدن عوامل تولید، افزایش جمعیت شهری، مهاجرت به شهرها، حاشیه‌نشینی، سکونت‌گاه‌های غیررسمی، بافت فرسوده، مسائل اجتماعی و پیچیدگی‌هایی را در شهر دوچندان کرده و نظام مدیریتی شهری با چالش مواجه شده است.
وی تصریح کرد: اگرچه می‌توان از این پیچیدگی‌ها چالش یا فرصت ایجاد کرد، باید برای عبور از چالش‌ها به مدیریت شهری توجه داشت.
بازوند گفت: شهرداران زمانی می‌توانند به دنبال توسعه پایدار باشند که بتوانند مدیریت شهری را براساس مشارکت مردم فعال کند، البته با وجود شهروندان پولدار می‌توان به مدیریت شهری و توسعه آن رسید.
وی بیان کرد: اگر سرانه درآمدی مردم را افزایش دهیم می‌توانیم ادعا کنیم که نرخ بیکاری کاهش و اشتغال ایجاد شده است.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه شهرداری‌ها شهر را باید براساس مقتضیات تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی خودش ساماندهی و توسعه دهند، افزود: متأسفانه در حوزه مدیریت شهری این موارد رعایت نمی‌شود.
بازوند با بیان اینکه هم اکنون ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی در کشور داریم که سهم لرستان ۱۸۰۰ واحد است، اضافه کرد: باید شهر را به عنوان یک کلیت در نظر گرفت چراکه شهر موجودی زنده است و باید از آن نگهداری شود.
وی گفت: اگر در امر مدیریت شهری بخشی‌نگری کنیم ماحصل اداره شهر منجر به افزایش حاشیه‌نشینی و توسعه بافت‌های فرسوده می‌شود.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی روستا و شهر پلی بین مردم و مسئولین هستند، عنوان کرد: در شورای اسلامی روستا باید برنامه‌ریزی از پایین به بالا باشد. در این راستا مشارکت مردم و محله‌ها مدنظر قرار گیرد تا از این چالش‌ها بتوانیم عبور کنیم و به توسعه محلی برسیم.
وی با بیان اینکه براساس قانون همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در کشور باید دهیار داشته باشند، یادآورشد: ۵۷ درصد روستاهای کشور بالای ۲۰ خانوار هستند و ۹۸ درصد جمعیت روستایی کشور در آنها قرار دارند.
استاندار مهاجرت روستانشینان به شهرها را تهدیدی برای شورای شهر و روستا بر شمرد و با بیان اینکه یکی از اساسی‌ترین کارهایی که شورای روستاها باید مدنظر قرار دهد کارآفرینی اقتصادی است، اظهار کرد: تا زمانی که شغلی برای کسی در روستا ایجاد نشود نمی‌توان جلوی مهاجرت را گرفت.
استاندار لرستان تصریح کرد: نیاز است در روستا صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی توسعه یابد.
بازوند با اشاره به اینکه امسال توافقی با بنیاد مستضعفان، معاونت روستایی نهاد ریاست جمهوری و استانداری لرستان منعقد شده که به ازای یک شغل در روستا ۷۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۷ درصد از سوی بانک سینا به روستائیان پرداخت می‌شود.
وی گفت: همچنین با قرارگاه خاتم‌الانبیاء ۵۰ هزار مترمربع مراکز بهداشتی در روستاهای استان احداث خواهد کرد.
بازوند با تأکید بر اینکه از ظرفیت‌ گردشگری استان در راستای جذب توریسم استفاده شود، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم در استان شرایطی را ایجاد کنیم که استان تبدیل به مقصد گردشگری شود قطعاً این امر منجر به افزایش سرانه درآمدی می‌شود.
استاندار لرستان گفت: ۶۵ درصد برنامه‌هایی که برای نوروز امسال در نظر گرفته شده بود تحقق یافت و این باعث شد که خرم‌آباد به عنوان ۷ شهر گردشگری کشور معرفی شود.
وی گفت: کدام شهر است که ۴ مترمکعب بر ثانیه آب داشته باشد و کافی است ظرفیت‌ها را شناسایی و شهر را خوب معرفی کنیم.
استاندار لرستان با گلایه‌مندی از اینکه سیل اخیر ۴۴۶ میلیارد تومان خسارت به استان وارد کرد اما اتفاقی که در باغ وحش کاسیت برای گوزن زرد افتاد باعث شد که این مسئله مهم به حاشیه برود و حتی به گونه ای جا انداختند که به فرهنگ مردم لر ستان توهین شود، متأسفانه این باعث شد که تمام مطالبه تحت پوشش قرار گیرد، اضافه کرد: خبری نباید آنقدر بزرگ جلوه داده شود که خسارت و موضوع اصلی در حاشیه قرار گیرد.
استاندار لرستان در ادامه با اشاره به اینکه باید به مسکن روستایی توجه شود هرچند در راستای بازسازی مسکن روستایی کارهای خوبی انجام شده است، یادآور شد: ۳۰ هزار خانه روستالیی را بازسازی کردیم و توانسته‌ایم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم به گونه‌ای که از ۱۶۷ هزار خانه روستایی، ۹۸ هزار واحد بازسازی شده است.
نماینده عالی دولت در لرستان با اشاره به اینکه در ۲٫۵ سال اخیر رویکرد حرکت‌مان به سمت مسائل اقتصادی بوده است، افزود: برای رسیدن به هدف اقتصاد مقاومتی باید موانع را در راستای توسعه اقتصادی برداشته شوند.
بازوند با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی برای مشارکت همگان است و این مشارکت در سایه مدیریت عقلانی و جهادی نمود پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: بروکراسی اداری با روح اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد.
وی گفت: افزایش نرخ بیکاری، بروکراسی اداری، پایین بودن فرهنگ کار، وابستگی شدید به بودجه‌های دولتی و… از چالش‌های پیش روی اقتصاد مقاومتی است که باید برطرف شود.

پایان پیام

کد خبر : 17804 ساعت خبر : 9:07 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=17804
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات