بحران بیماری‌های غیرواگیر در کشور

دکتر هاشمی اعلام کرد: با این روند گسترش بیماری‌های غیر واگیر، در آینده نه چندان دور، مهم‌ترین مشکل کشور ما مساله بهداشت و درمان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در چهارمین همایش فرماندهان بهداشت و سلامت سپاه ضمن اشاره به نقش تاثیرگذار این ارگان در حوزه سلامت چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی گفت: من از طرف دولت و وزارت بهداشت از شما تشکر می‌کنم.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه سلامت همچنان مشکلات زیادی داریم که البته بخش مهمی از آن دست قانون‌گذار است و فکر می‌کنم اگر جدا از تعارفات مصطلح و خودنمایی‌ها، زمینه اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری فراهم شود، تقریباً بخش عمده مشکلات ما حل می‌شود.

دکتر هاشمی مشکلات حوزه سلامت کشور را در چهار موضوع دانست و گفت: اولین مشکل ما مساله تجمیع بیمه‌هاست که همچنان باقیست و موضوع اختلاف بین دو وزارتخانه و یا دستگاه‌های دیگر نیست بلکه یک تکلیف و سیاست راهبردی برای حل مشکل سلامت جامعه است که هم از جهت نظارت بر ارائه و ارتقاء کیفیت خدمات و هم از جهت حمایت مالی از مردم بسیار مهم است که البته اتفاق خاصی برای سامان‌بخشی آن نیفتاد و نه دولت نه مجلس در این مورد همت نکردند.

وی افزود: امیدواریم هم مجمع تشخیص مصلحت نظام که ناظر بر اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است در این موضوع ورود پیدا کند و هم مجلس در نگارش قانون برنامه ششم، بخش سلامت را از این بلاتکلیفی در آورد و تعیین تکلیف کند.

حقوق مردم و تخلفات پزشکی

وزیر بهداشت موضوع مهم دیگر در حوزه سلامت را حقوق مردم ذکر کرد و گفت: در حال حاضر اکثریت این حقوق به صنف واگذار شده است که باید در مورد آن فکری بکنیم.

وی با اشاره به اینکه تخلفات پزشکی همواره وجود دارد گفت: در همه جای دنیا هم این هست که وقتی حقوق مردم به صنف سپرده می‌شود کوتاهی‌هایی در مورد آن رخ می‌دهد و حقوق مردم ضایع می‌شود. ولی دلیل نمی‌شود چون در همه جای دنیا هست، ما هم کوتاهی کنیم؛ به همین دلیل در آینده برای حل این مشکل نیز چاره‌ای بیندیشیم.

لزوم وجود یک تولیت یکپارچه

وزیر بهداشت مشکل دیگر حوزه سلامت کشور را تولیت این حوزه دانست و گفت: در حال حاضر تولیت این حوزه چند تکه است و هر تکه آن در گوشه‌ای افتاده است؛ این در حالی است که ما مباحث بسیار زیادی را در این حوزه داریم و این پرداختن به این موضوعات نیاز به انسجام دارد.

دکتر هاشمی یکی از این موضوعات را موضوع سالمندی در کشور دانست و گفت: در کمتر از ۴۰ سال آینده جمعیت سالمندی ما در کشور سه برابر خواهد شد که باید از همین الان در مورد آن فکر شود. این در حالی است که هر بخش از این موضوع در یک وزارتخانه و یا دستگاه است.

وی گفت: در بحث غذا هم همین روال است و دستگاه‌هایی مانند سازمان ملی استاندارد، جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، دستگاه صنعت کشور، بخش‌های اقتصادی در آن مؤثر و ذی نفع هستند که این چند تکه بودن و مشخص نبودن تولیت آن، در تصمیم گیری‌های کلان ما را دچار مشکل می‌کند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: حوزه سلامت کشور با این چند مشکل جدی مواجه است و به همین دلیل استمرار حرکت‌های ما همواره با یک علامت سؤال جدی مواجه خواهد بود و به این ترتیب تضمینی نیست کاری که امروز آن را انجام می‌دهیم در آینده دوباره به شرایط فعلی یا بدتر از آن برنگردد.

وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد این مشکلات به صورت ریشه‌ای حل شود تا حوزه بهداشت بتواند با برخورداری از امکان قانونی و حمایتی، در مرحله بعد به موضوعات درون بخشی خود بپردازد.

بحران بیماری‌های غیرواگیر در کشور

وزیر بهداشت در بخش دوم سخنان خود به توزیع بار بیماری‌ها در کشور و اولویت اصل پیشگیری در مورد آنها پرداخت.

وی با نگران‌کننده توصیف کردن شیوع بیماری‌های غیرواگیر در کشور گفت: شرایطی که در کشور ما در مورد بیماری‌های قلب و عروق، سکته‌های مغزی، سرطان، اعتیاد، بیماری‌های اعصاب و روان و دیابت وجود دارد، شرایط مطلوبی نیست و با این روند مهمترین مشکل کشور ما در آینده مشکل بهداشت و درمان خواهد بود.

دکتر هاشمی عنوان کرد: چیزی که امروز در کشور در مورد بیماری‌های غیرواگیر می‌بینیم حتی در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار نگران‌کننده است.

وی گفت: در این سال‌ها سبک زندگی، رفتارها و تغذیه مردم نسبت به ۵۰ سال گذشته تغییرات فراوانی داشته است و همین موضوع باعث شده که مثلاً در تهران ۶۰ درصد مردان با اضافه وزن مواجه باشند، یا در یزد ۷۰ درصد خانم‌های بالای سن میانسالی همین مشکل را دارند و استان یزد رتبه اول در این زمینه را دارد.

وزیر بهداشت همچنین در مورد شیوع دیابت در کشور گفت: این بیماری نیز چیزی نزدیک به ۵ میلیون نفر را در کشور درگیر کرده است و کمی بیش از همین تعداد در آستانه ابتلا به آن هستند و همه ما می دانیم که این بیماری چه هزینه‌هایی را به کشور تحمیل خواهد کرد.

شبکه بهداشت؛ همه گیری یک طرح قدیمی

دکتر هاشمی سپس به ضرورت تشکیل شبکه بهداشت برای پیشگیری از گسترش این بیماری‌ها پرداخت و گفت: شبکه بهداشت پس از انقلاب توانست در تمام روستاهای کشور گسترش پیدا کند که این گام بسیار بلندی در تأمین سلامت مردم بود ولی این کار زمانی صورت گرفت که جمعیت روستایی کشور ۷۰ درصد بود اما در حال حاضر این موضوع برعکس شده و جمعیت روستایی کشور حداکثر ۳۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و ۷۰ درصد مردم در شهرها ساکنند.

وزیر بهداشت به حاشیه‌نشینی در شهرها اشاره کرد و گفت: متاسفانه مهاجرانی که از روستاها به شهرها مهاجرت کرده‌اند، در حاشیه شهرها ساکن شده‌اند که از نظر بهداشت و سلامت وضعیتی بسیار نامناسب‌تر از روستاها دارند که البته بخش زیادی از این وضعیت نا مطلوب به دلیل سیاستگذاری های دوره‌های گذشته بوده است.

دکتر هاشمی در این مورد افزود: در برخی دولت‌های پیشین تصور بر این بود که توجه کردن به حاشیه‌نشین ها و ارائه خدمات به آنها موجب تسریع مهاجرت و گسترش حاشیه‌نشینی خواهد شد؛ اما ما در این دوره خدمات خود در حوزه شبکه بهداشت را از همین مناطق آغاز کردیم و برای این کار از مراقبین سلامت، پایگاه‌های بهداشتی و مراکز جامع استفاده کردیم و برای تأمین این نیروها خرید خدمت انجام دادیم.

وی گفت: اگر بتوانیم به کیفیت ارائه خدمت توجه بیشتری بکنیم و مردم نیز برای مراجعه به این مراکز تشویق شوند می‌توان انتظار داشت ظرف دو سه سال آینده برای همه ایرانیان پرونده سلامت تشکیل شود.

پیشگیری، شاه‌بیت اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

وزیر بهداشت گفت: شاه بیت شعار امسال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، که از سوی مقام معظم رهبری تعیین شد، در حوزه سلامت، بحث پیشگیری است. البته علاوه بر این در موضوعات فناوری، دارو، صادرات، حمایت از تولید داخلی، محصولات استراتژیک، واکسن و… کارهایی انجام داده‌ایم ولی واقعاً بین همه این موارد مهمتر از همه موضوع پیشگیری است که از دل آن هزاران میلیارد تومان پول صرفه جویی خواهد شد در خواهد آمد و مهمتر از آن جامعه‌ای سالم خواهیم شد.

وی با اشاره به دیدار خود با مراجع تقلید در قم افزود: آیت الله جوادی آملی فرمودند که ظرف و مظروف هر دو مهم هستند و هر دو باید مورد توجه قرار بگ

یرند و با اشاره به جمله عقل سالم در بدن سالم است تاکید کردند که جامعه ما زمانی می‌تواند از نظر فکری سالم باشد که سلامت جسم نیز تأمین شود و کار وزارت بهداشت و دست اندرکاران حوزه سلامت از این نظر اهمیت بسیار زیادی دارد.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: ما اگر بتوانیم پیشگیری را به عنوان یک فرهنگ در کشور عمومیت ببخشیم موفق خواهیم بود و این امر زمانی محقق خواهد شد که ما عالم و واعظ بی عمل نباشیم.

دکتر هاشمی به الگو قرار دادن زندگی علما و مراجع اشاره کرد و گفت: یکی از مراجع عظام تقلید با بیش از ۹۰ سال سن در ۴۰ سال گذشته نه بیمار شده‌اند، نه دارو مصرف کرده‌اند و نه روال طبیعی زندگی خود را از دست داده‌اند و می گویند که حاضرند با قهرمانان کوهنوردی کشور رقابت کنند.

وی خاطر نشان کرد: اگر مسوولین نشان دهند که به مساله پیشگیری اهمیت می‌دهند و به آن اهتمام دارند حتماً در جامعه تاثیرگذار خواهد بود و خیلی از گرفتاری‌های ما با این عمل کردن حل خواهد شد.

پایان پیام

کد خبر : 17315 ساعت خبر : 2:31 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=17315
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات