برگزاری کنسرت فلوت استاد چوراسیا

مراسم تجلیل از “هاری پراساد چوراسیا” استاد بزرگ فلوت هندی و کنسرت ایشان شنبه چهارم اردیبهشت ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، علاقه‌مندان موسیقی هند شنبه چهارم اردیبهشت ماه در حضور معاون وزیر امور خارجه، سفیر هند در ایران، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر عامل بنیاد رودکی شاهد اجرای تازه‌ترین کنسرت هاری پراساد چوراسیا استاد بزرگ فلوت هندی در تالار وحدت تهران بودند.

بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در ابتدای این کنسرت که به سبک کنسرت‌های هندی با روشن کردن شمع همراه بود، خطاب به تماشاگران بیان کرد: استاد چوراسیا یکی از بزرگترین هنرمندان سنت‌های شفاهی هندوستان است که ما امشب افتخار داریم میزبان این استاد باشیم. این کنسرت اولین اتفاق مشترک بین ایران و هندوستان در سال ۹۵ است و امیدوارم امسال سال بسیار خوبی در مناسبت‌های فرهنگی ایران و هندوستان باشد و ما چنین برنامه‌ای را در کشور هندوستان هم داشته باشیم. به اعتقاد من این کنسرت بازجُستی برای شناخت بیشتر موسیقی ایران و هند است که می‌تواند سرمنشأ اتفاقات خوبی در عرصه‌های فرهنگی هنری دو کشور باشد.

سوروپ کومار سفیر کشور هندوستان در ایران نیز در این برنامه گفت: حضور استاد چوراسیا در فصل بهار تهران رایحه جدیدی را به این فصل زیبا در ایران اضافه کرده است. فلوت ایرانی و فلوت هندی دارای اشتراکات زیادی است که به نوعی نماد نوای روحانی است و استاد چوراسیا یکی از هنرمندانی است که مرزهای موسیقی وی از هند فراتر رفته و توانسته اثرات زیادی را روی مخاطبان جهانی خود بگذارد. ما مشتاقانه خواهان گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور ایران و هندوستان هستیم و امیدواریم این روابط بیشتر و سریع‌تر شکل بگیرد.

ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت امور خارجه نیز با تقدیر از برگزارکنندگان کنسرت موسیقی استاد چوراسیا بیان کرد: خوشحالم که این بار از پانصد متر دورتر از ساختمان وزارت امور خارجه خارج شدم و به تالار وحدت آمدم و مانند شما منتظر شنیدن نوای این نوازنده ملکوتی هستم.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ابتدای کنسرت گفت: امیدوارم این گونه برنامه‌ها در حوزه دیپلماسی فرهنگی ادامه پیدا کند زیرا تصورات ما این است که با دیپلماسی فرهنگی می‌توان کارهای زیادی کرد. به هر ترتیب در حوزه ایران فرهنگی که یکی از گسترده‌ترین حوزه‌هاست می‌توان فعالیت‌های ارزشمندی انجام داد که اتفاق ارزشمند امشب در راستای برنامه‌هایی است که امیدوارم ادامه پیدا کند.

وی در تجلیل مقام هنری استاد بسم‌الله‌خان آهنگساز و نوازنده شهیر هندی افزود: استاد چوراسیا از جمله هنرمندانی است که سال‌ها همکاری مستمری با استاد بسم الله خان داشت و این بار افتخار داریم که تالار وحدت میزبان این استاد بزرگ است. البته امیدوارم با سفر آینده نخست وزیر هند به ایران بتوانیم برنامه مشترکی را بین هنرمندان ایرانی و هندی داشته باشیم که در این راه نیازمند همکاری سفارت هند نیز هستیم.

هاری پراساد چوراسیا استاد بزرگ فلوت هندی نیز قبل از شروع کنسرت خود خطاب به حاضران گفت: خیلی خوشحالم که بار دیگر بعد از سال‌ها دوباره به ایران آمدم و می‌توانم برای شما عزیزان برنامه اجرا کنم. امیدوارم همراه با یکدیگر شب خوبی را سپری کنیم.

قبل از شروع کنسرت هدایایی از طرف بنیاد فرهنگی هنری رودکی و سفارت هند به استاد چوراسیا اهدا شد.

پیمان یزدانیان، علی رویین تن، ایرج نوذری، پری ملکی، کریستف رضاعی و تعدادی دیگر از هنرمندان از جمله مهمانان ویژه این کنسرت بودند.

پایان پیام

کد خبر : 17050 ساعت خبر : 1:00 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=17050
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات