تصویب افزایش مالیات بر سیگار

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه ایران موفق به اجرای هر ۶ استراتژی کاهش درخواست برای دخانیات شده است، از تصویب افزایش مالیات بر سیگار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر احمد کوشا در دومین روز از اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: سازمان بهداشت جهانی ۶ استراتژی برای کاهش درخواست دخانیات در کشور‌ها اعلام کرده است که ایران موفق به اجرای هر ۶ استراتژی شده و ششمین استراتژی مربوط به افزایش مالیات مواد دخانی بود که آن هم تصویب شد.

وی افزود: ۷۶ درصد مرگ‌های مردم ایران مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که از آنجا که در کل دنیا هم این مشکل وجود دارد در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها سازمان بهداشت جهانی ۴ حیطه فعالیت را به کل کشور‌ها پیشنهاد داده است و بر این اساس سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر کشورمان تدوین شده است.

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان داشت: این سند در ۳۱ مردادماه ۹۴ توسط شورای عالی سلامت تصویب شد. هدف ملی ما در این سند تا سال ۱۴۰۴ کاهش مرگ زودرس (افراد ۳۰ تا ۷۰ سال) ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

وی افزود: اهدافی که توسط سازمان بهداشت جهانی مطرح شده است ۹ هدف بود که ما با توجه به وضعیت بومی خودمان این اهداف را به ۱۳ هدف افزایش دادیم.

دکتر کوشا با بیان اینکه در این سند برای ۴ بیماری و ۴ عامل خطر رفتاری و ۴ عامل خطر بیولوژک برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: علاوه بر بحث مواد دخانی، اصلاح وضعیت تغذیه‌ای مردم نیز مورد توجه است که در این راستا موفق شده‌ایم استاندارد نمک مصرفی در نان‌ها را از ۲. ۳ به ۱ درصد کاهش دهیم.

وی افزود: کاهش استاندارد محتوای شکر نوشابه‌ها تا حد ۱۰ درصد و پیگیری اجرای ماده ۳۷ بند الف و ج درباره مالیات و منع تبلیغات فرآورده‌ها و رفتارهای آسیب رسان در برنامه پنجم توسعه کشور، از جمله برنامه‌هایی بوده که در همین راستا انجام شده است.

مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بیان کرد: توسعه فعالیت‌های بدنی و کاهش کم تحرکی تا ۲۰ درصد و تدوین سند ملی فعالیت بدنی و تصویب آن در شورای عالی سلامت بخش دیگری از برنامه هاست.

پایان پیام

کد خبر : 18640 ساعت خبر : 2:26 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=18640
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات