گلونی

دسترسی پژوهشگران به اسناد پیش از انقلاب و دفاع مقدس

پژوهشگران با تصویب شورای عالی نظارت بر تدوین و نشر اسناد وزارت امور خارجه به بیش از ۷۰ هزار سند تاریخی دوران پیش از انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس دسترسی پیدا می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، سومین جلسه شورای عالی نظارت بر تدوین و نشر اسناد وزارت امور خارجه به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد.

در این نشست مقرر شد به منظور پاسخگویی به نیاز پژوهشگران کشور، بیش از ۴۴ هزار سند تاریخی وزارت امور خارجه تا شهریور ۱۳۲۰ و بالغ بر ۳۲ هزار سند مربوط به دوران دفاع مقدس در دسترس پژوهشگران قرار گیرد.

همچنین در این جلسه که با حضور الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس جمهوری، رضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور، هادی سلیمان پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی و حسین جابری انصاری سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه (اعضای شورا) برگزار شد، موضوع تداوم آزادسازی تدریجی اسناد محرمانه تا شهریور ۱۳۵۵ و تسهیل در ارائه خدمات اسنادی به مراجعان مرکز اسناد وزارت امور خارجه به تصویب رسید.

براساس ماده واحده مصوب ۱۲ اسفند ۱۳۶۳ مجلس شورای اسلامی و آئین‌نامه مورخ ۱۰ تیر ۱۳۶۵ هیئت وزیران، وزارت امور خارجه موظف است بخشی از اسناد محرمانه و تاریخی خود را که از تولید آنها بیش از ۳۰ تا ۴۰ سال می‌گذرد به‌تدریج آزادسازی کرده و در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

مرکز اسناد وزارت امور خارجه دارای بیش از ۵۰ میلیون برگ سند کشف و طبقه‌بندی در موضوعات گوناگون به‌ویژه تاریخ سیاست خارجی است.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل